Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNA VÝSTRAHA meteorológov! Už v noci nás zasiahne orkán Willy: Kde si dávať najväčší pozor?

Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ
Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Naše územie už o chvíľu zasiahne orkán Willy, ktorý prinesie veterné počasie do mnohých európskych krajín, avšak najsilnejší vietor by mal byť zaznamenávaný práve v oblasti Vysokých Tatier, kde hrozí výskyt tzv. padavého vetra, ktorý môže spôsobiť veľké škody.

 

Ako upozorňuje imeteo.sk počasie totiž bude nebezpečné a v niektorých oblastiach nášho územia doslova extrémne, čo môže páchať aj škody, či ohrozovať zdravie. “Najnebezpečnejším sprievodným javom bude veľmi silný vietor, ktorý bude na horách až extrémny. Počasie totiž ovplyvňuje tlaková výš, ktorej stred sa rozkladá nad západnou Európou, čo sa bude prejavovať veľmi silným severným až severozápadným vetrom. Ten začne na Slovensku silnieť v priebehu pondelkového dopoludnia, pričom najsilnejšie poryvy vetra sa očakávajú v druhej polovici popoludnia a vo večerných hodinách,” informuje imeteo.sk.

Vietor teda bude veľmi silný, no v dnešnej situácii je dôležitý horský masív Tatier, ktorý môže celú situáciu zásadne zhoršiť. Ten totiž môže vyvolať efekt, tzv. padavého vetra. Mnohí z vás si zaiste ešte spomínajú na veternú kalamitu, ktorá postihla Vysoké Tatry v roku 2004. Vtedy ju mala na svedomí víchrica Alžbeta, ktorá mala veľmi podobný priebeh ako sa očakáva dnes. Z veternej kalamity sa ani po vyše 18 rokoch naše Tatry úplne nespamätali.

Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ
Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ

Takáto situácia sa očakáva aj v nadchádzajúcich hodinách. V ohrození sú tak predovšetkým juhovýchodne orientované doliny a závetria. Medzi takúto oblasť patrí úsek od mesta Vysoké Tatry po Kežmarok, ktorý je práve v juhovýchodnom závetrí. Tu by sme mali zaznamenávať najsilnejší vietor.

V najnižších dolinách dosahovať nárazový vietor rýchlosť do 90 km/h. V stredných polohách do 1 500 metrov však už nárazy dosiahnu až do 130 km/h, vo výške od 1 500 metrov do 2 000 metrov môžu poryvy dosahovať až do 160 km/h.

Willy môže páchať aj materiálne škody. Počas tatranskej kalamity v roku 2008 bol v hornej hranici lesa zaznamenaný poryv vetra cez 200 km/h.

 

 

Na Slovensku sa pripravte na extrémne silný vietor. Zdroj: TASR

Aj Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viacero výstrah pre celé Slovensko. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia najmä pre Žilinský a Banskobystrický kraj, ale aj pre regióny Prešovského kraja. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že vietor v polohách nad 1800 metrov môže miestami dosiahnuť rýchlosť 110 až 120 km/h, v nárazoch 160 až 180 km/h. So silným vetrom treba rátať nie len na horách. Výstraha druhého stupňa pred vetrom platí najmä pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že v týchto oblastiach môže vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť až 60 km/h a v nárazoch 85 až 100 km/h.

Výstrahy prvého stupňa platia aj pre zvyšok Slovenska. Polícia v tejto súvislosti na sociálnej sieti upozorňuje aj vodičov. Radí napríklad neparkovať autá pod stromami a voliť pomalú jazdu. Okrem toho občanom odporúča pozatvárať a zaistiť okná, zabezpečiť i záhradný nábytok na balkónoch a terasách, či vyhýbať sa prechádzkam v lese a kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi či drôtmi.

 

počasie, vietor
Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

Počas dnešného dňa začne počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie na naše územie aj zrážky. Tie by mali byť v severných oblastiach nášho územia snehové. “Zatiaľ, čo od stredných polôh pôjde o sneženie, v nízkych polohách sa očakávajú zmiešané zrážky, prípadne kvapalné zrážky. Na severe môže pritom napadnúť aj 15 centimetrov snehu za pomerne krátky čas. Problém však bude spôsobovať silný vietor, ktorý môže vytvárať snehové jazyky, ojedinele aj záveje. Na cestách severného Slovenska tak dnes zavládnu veľmi zimné podmienky. Počasie v priebehu dnešného dňa bude na Slovensku veľmi nebezpečné a tak pokiaľ nemusíte, tak radšej nikam necestujte,” konštatuje imeteo.sk. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje okrem vetra aj na tvorbu snehových jazykov a závejov, a to najmä v Žilinskom, Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

 

Meteorológovia aj polícia varujú pred mohutnou víchricou, snežením a poľadovicou. Zdroj: fb Polícia SR

Výstrahy na nebezpečný vietor, sneženie, snehové jazyky a poľadovicu, pridala okrem meteorológov aj polícia. “Výstraha 2. stupňa pred vetrom platí na celom západnom a juhozápadnom Slovensku a v okresoch Poprad a Brezno. Pre takmer celý zvyšok územia Slovenska bude platiť prvý stupeň výstrahy. Na horách platí v pondelok od 10:00 do 20:00 výstraha 3. stupňa pred mimoriadne silným vetrom, a to pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Brezno a Poprad. Pohyb v horách je v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný” konštatuje polícia.

Výstraha 2. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí do polnoci na severnom a časti stredného Slovenska. Pre severozápadné, časť južných a severovýchodné okresy platí výstraha 1. stupňa už od ranných hodín.  Od pondelka 0:00 do 6:00 platí výstraha 1. stupňa pred poľadovicou pre veľkú časť východného Slovenska. Horská záchranná služba preto výrazne neodporúča akékoľvek aktivity vo vysokohorskom teréne a ani v nižšie položených lokalitách.

 

Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

Hasičský a záchranný zbor a sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra vydali takisto odporúčania pre výnimočné situácie.

    • neparkovať vozidlá na rizikových miestach (pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi, billboardmi)
    • pred príchodom vetra doma vykonať preventívne opatrenia – pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie (záhradný nábytok, kvetináče, náradie, sklenené a plechové predmety a podobne)
    • vytvoriť pre zvieratá žijúce na dvore dočasné útočisko – predmety pohybujúce sa pod vplyvom vetra im môžu ublížiť
    • zdržiavať sa v bezpečných objektoch
    • obmedziť šoférovanie
    • vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese
    • voliť pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môžu silné poryvy vetra prevrátiť
    • vyhýbať sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ auto zasiahne strom či konár, kontaktovať tiesňovú linku
    • sledovať poveternostnú situáciu z bezpečia domova, v žiadnom prípade neskúmať terén

    Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok