SLOVENSKO – Našu oblasť ďalší deň bičujú výdatné zrážky. V okolitých krajinách aj na Slovensku sa pripravujú na povodne.
- Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásia pre bratislavský úsek Dunaja aj pre rieku Morava. Hrozí, že Dunaj sa vyleje v hlavnom meste.
- SHMÚ vydal výstrahy až tretieho stupňa pred dažďom aj povodňami. Najvyššie varovanie platí pre krajný západ Slovenska.
- Škody pácha aj silný vietor, ktorý už lámal stromy a v noci ešte zosilnie.
20:30 – SHMÚ vydal najvyššie výstrahy aj pre nedeľu
Silné dažde majú väčšinu územia Slovenska potrápiť aj v nedeľu (15. 9.). V okresoch Malacky, Senica, Skalica a Myjava naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom aj povodňami.
Výstraha SHMÚ tretieho stupňa pred povodňami platí od soboty 20.00 h aj v Bratislave. Zároveň v okresoch Bratislava a Pezinok platí od soboty 23.00 h výstraha tretieho stupňa pred vetrom až do nedele rána.
Hydrológovia zároveň upozorňujú na povodňovú aktivitu takmer na celom Slovensku, ktorá má pokračovať aj v nedeľu.
16:00 – Už čoskoro ešte viac zosilnie vietor, ktorý bude lámať stromy
V oblasti hlavného mesta Bratislava a a našich hôr hrozí už čoskoro ďalšie, veľké nebezpečenstvo. Silný vietor bude vyvracať stromy a najsilnejší bude v širokom okolí Bratislavy a v oblasti Malých Karpát, predpovedá iMeteo.
Poryvy vetra budú prekračovať nárazy 90 km/h a atakovať môžu až 100 km/h. „Takýto veľmi silný vietor môže vyvracať stromy. Tie sú oveľa náchylnejšie na pád. Výdatný lejak na západe totiž podmáča korene stromov a veľmi silný vietor tak stromy ľahšie vyvráti aj s koreňmi. Vo večerných hodinách preto radšej zostaňte doma,“ upozorňuje portál.
SHMÚ vydal výstrahy pred silným vetrom až druhého stupňa.
Výstrahy až druhého stupňa pred silným vetrom platia aj na horách.
15:40 – V noci prídu najvyššie úhrny zrážok
Mimoriadna zrážková situácia na Slovensku pokračuje. Najvyššie úhrny zrážok možno očakávať v priebehu soboty a najbližšej noci, respektíve nedele (15. 9.) rána, keď môže spadnúť do 30, ojedinele až do 80 milimetrov zrážok. V platnosti naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Na sobotňajšej tlačovej SHMÚ o tom informovala meteorologička Jana Potanková.
Plošne možno podľa Potankovej viacej zrážok očakávať aj v pondelok (16. 9.) v okresoch Malacky a Senica. Do pondelka rána môžu zrážky prekročiť hodnotu 230 milimetrov.
15:20 – Cesta k hraničnému priechodu Moravský Svätý Ján – Hohenau je uzavretá. Cesta tretej triedy smerujúca k hraničnému priechodu Moravský Svätý Ján – Hohenau je uzavretá. Veľké množstvo blata je aj medzi Petrovou Vsou a Šaštínom-Strážami. Zaplavená a ťažko prejazdná je naďalej aj vozovka medzi Cerovou a Prievalmi. Trnavská krajská polícia na to upozorňuje na sociálnej sieti.
13:30 – Vojaci aktuálne pomáhajú s ukladaním vriec s pieskom k hrádzi rieky Morava v obci Vysoká pri Morave (okres Malacky). Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti priblížilo, že v tejto lokalite je nasadených 25 vojakov.
Desiatky vojakov naďalej pomáhajú aj pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava neďaleko obce Kopčany v okrese Skalica. Riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Senici Peter Šefčík pre TASR povedal, že vrecia s pieskom sú uložené zatiaľ na dĺžke jedného kilometra. Plán je dosiahnuť štyri kilometre.
Prezídium HaZZ na sociálnej sieti informovalo, že zatiaľ bolo v súvislosti so situáciou na povodí rieky Morava vyvezených 150 ton piesku od Slovenského vodohospodárskeho podniku. Prijatých bolo 20.000 vriec. Pri obci Malé Leváre v okrese Malacky bola podľa HaZZ postavená mobilná protipovodňová U-bariéra.
12:30 – Pre bratislavský úsek Dunaja vyhlásia tretí stupeň povodňovej aktivity
Pre bratislavský úsek Dunaja má od nedele (15. 9.) rána platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Slovenský vodohospodársky podnik začne od daného dňa stavať protipovodňové zábrany. Od nedele by na rieke nemali premávať ani lode. Informoval o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) po sobotňajšom zasadnutí krízového štábu.
„Slovenský vodohospodársky podnik požiadal, aby sme vyhlásili ráno od nedele od šiestej hodiny tretí stupeň povodňovej aktivity v Bratislave, aby mohli začať s ohradzovaním Bratislavy. Predpokladaná hodnota kulminácie na základe predikcií, ktoré máme zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, a zároveň aj avizované prietokové hodnoty, ktoré poskytla rakúska strana, predpokladajú, že Dunaj môže dosiahnuť úroveň 910 centimetrov, čo je úroveň, ktorá by spôsobila, že Bratislava by začala byť zaplavovaná,“ poznamenal Taraba.
Tretí povodňový stupeň platí aj pre rieku Morava. Situácia na nej je však podľa slov Tarabu a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) pokojnejšia. „Predpokladáme k sobotňajšiemu dňu a k tomuto stavu aký je, že by nemalo prísť k vyliatiu rieky Morava,“ ozrejmil šéf envirorezortu.
Pre nepriaznivé počasie vykonávajú od piatku (13. 9.) hasiči, policajti aj vojaci preventívne práce. Šutaj Eštok poukázal na to, že pracovali na stavaní hrádzi v povodí rieky Morava a v sobotu pracujú na hrádzi v Kopčanoch.
10:45 – V bratislavskej mestskej časti Devín očakávajú kulmináciu rieky Dunaj v noci z nedele (15. 9.) na pondelok (16. 9.), prípadne v pondelok skoro ráno. K aktuálnej situácii pravidelne zasadá tamojší krízový štáb. „Slovenský vodohospodársky podnik plánuje začať so stavaním protipovodňových zábran na Slovanskom nábreží v nedeľu poobede,“ priblížila samospráva.
10:15 – Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásia pre rieku Morava
Pre rieku Morava bude v sobotu od 10.00 h platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Informovali o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po sobotňajšom zasadnutí krízového štábu. Situácia na rieke je však podľa ich slov v sobotu pokojnejšia a k vyliatiu by nemalo prísť.
9:00 – Profesionálni aj dobrovoľní hasiči zasahovali od piatka (13. 9.) do soboty rána pre nepriaznivú poveternostnú situáciu v Bratislavskom kraji 124-krát. Hasiči zasahovali najmä pri spadnutých stromoch. Tie odstraňovali z ciest, chodníkov aj vozidiel. „Rovnako tak odčerpávali vodu zo zaplavených ulíc či pivníc rodinných a bytových domov,“ doplnil hovorca.
8:50 – Hladiny riek stále stúpajú aj v Česku , situácia je dramatická aj v Poľsku
Dažde na území celého Česka neustávajú a hladina riek prudko stúpa. Kvôli extrémnym dažďom a vetru bolo v sobotu ráno bez elektriny vyše 63.000 domácností, pričom problémy sú najmä na severe Čiech. V niektorých obciach už dochádza aj k evakuáciám. Kvôli popadaným stromom či z preventívnych dôvodov nepremávali v sobotu ráno vlaky na asi desiatke tratí v Česku, uviedol v sobotu spravodajský web Novinky.cz monitorovaný agentúrou TASR.
Situácia s neustávajúcimi zrážkami sa zhoršuje aj v susednom Poľsku, informoval web Polsat News. V ohrozených oblastiach sa neustále vykonávajú preventívne akcie, záchranné zložky zostávajú pripravené na zásah, uviedol vo svojom vyhlásení poľský hasičský a záchranný zbor.
SHMÚ vydal výstrahy až tretieho stupňa
Na väčšine Slovenska treba aj v sobotu počítať s výdatným dažďom. Očakáva sa najmä na západnom a strednom Slovensku. Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého až tretieho stupňa. Platia predbežne do pondelka (16. 9.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom na webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom sa týkajú okresov Malacky, Senica, Skalica a Myjava. V lokalitách sa očakávajú zrážky s úhrnom 230 milimetrov (mm). Výstrahy druhého stupňa zase platia pre väčšinu okresov Trenčianskeho kraja a okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja a niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského či Košického kraja.
Meteorológovia okrem dažďa upozornili aj na hroziace povodne. Vydali preto hydrologické výstrahy prvého až tretieho stupňa, najvyššie platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky.
Cez víkend treba okrem dažďov rátať aj so silnejším vetrom, a to najmä na západnom Slovensku. Vydané sú výstrahy prvého aj druhého stupňa. Vo viacerých lokalitách si treba dávať pozor aj na vietor na horách.