BRATISLAVA – Kontaminovaná spodná voda v okolí Bratislavy je aktuálne mimoriadne sledovanou témou. Znečistenie a zdravotná rizikovosť vody v individuálnych studniach je alarmujúce a mimoriadne závažné. Najmä v Rovinke a v Mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice.
Zisťovali sme aká je situácia v ďalších obciach pri Bratislave ako aj Mestskej časti Vrakuňa. O vyjadrenia sme požiadali Mareka Michlíka – prednostu obecného úradu Miloslavov, Františka Mastného – starostu obce Most pri Bratislave, Štefana Jurčíka – starostu obce Dunajská Lužná, Editu Valacsai – starostku obce Malinovo a Oddelenie životného prostredia Miestnej časti Bratislava – Vrakuňa, za ktorý nám odpovede poslala Simona Ivanova-Macejová. Oslovili sme aj obec Ivanka pri Dunaji, ale na žiadosti o vyjadrenie nik z obce nereagoval a neodpovedal.
ŠKANDÁL pokračuje! Kontaminovanú a znečistenú vodu potvrdila v okolí Bratislavy aj obec Rovinka
Aká je u Vás situácia so spodnou vodou a vodou v individuálnych studniach, máte urobené rozbory, či nie je táto voda kontaminovaná alebo znečistená?
MICHLÍK: V minulom období boli v obci Miloslavov vykonané kontrolné rozbory vody v rokoch 2017, 2018 a 2020. Tieto rozbory preukázali iba na jednom mieste zvýšený výskyt koliformných baktérií. Z tohto dôvodu nebola voda v danej lokalite odporúčaná na pitie respektíve odporúčala sa úprava vody. Uvedený rozbor vody bol zo studne v blízkosti poľa využívaného na poľnohospodárske účely. Ostatné kontrolné rozbory nepreukázali závadnosť a znečistenie vody do takej miery, aby nemohla byť využívaná. Všeobecné odporúčanie v našej obci je, aby sa voda zo studní nepodávala deťom do jedného roku.
MASTNÝ: „V roku 2020 si dala obec urobiť rozbor 5-tich vzoriek vody z rôznych častí obce. Všetky vzorky v parametroch vyhovovali podľa Vyhlášky MZ SR č. 2472017 Z. z. v znení neskorších predpisov ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.
IVANOVÁ-MACEJOVÁ: V horninovom prostredí sa nachádza podzemná voda (nie spodná voda. V katastri mestskej časti Bratislava-Vrakuňa sa nachádza hladina podzemnej vody v hĺbke od 6 m do 13 m pod terénom. Vzhľadom na odborné upozornenia, že zo skládky CHZJD sa šíri znečistenie podzemných vôd do okolia, si Ministerstvo životného prostredia objednalo podrobný geologický prieskum tejto environmentálnej záťaže. V roku 2015 bola vypracovaná záverečná správa, zverejnená aj na portáli MŽP SR, kde sú uvedené znečistenia pôdneho vzduchu, horninového prostredia aj podzemnej vody. Citujem zo správy : „Dosiahnuté výsledky potvrdili rozsiahle znečistenie pôdneho vzduchu, horninového prostredia a podzemných vôd širokou škálou kontaminantov. Priestor skládky je vysoko znečistený a je zdrojom znečistenia podzemných vôd, ktoré šíria znečistenie v smere prúdenia podzemnej vody. Skúmané územie skládky CHZJD predstavuje významné environmentálne aj zdravotné riziko, ktoré si vyžaduje realizáciu sanačných opatrení. Niektoré znečisťujúce látky podľa výsledkov modelovania, ale aj podľa prieskumu už dnes významne ohrozujú kvalitu vody v oblasti Vrakune, Podunajských Biskupíc a prenikajú ďalej do Žitného ostrova (do vzdialenosti až 5 km od skládky). Hĺbka prieniku závisí od konkrétnej látky a jej transportných vlastností. Najďalej budú prenikať látky s nízkou sorpciou a pomalým rozpadom. Takýmito látkami sú napríklad niektoré herbicídy, ClU a BTEX typické pre znečistenie pochádzajúce z priestoru skládky CHZJD.“ Mestská časť neobjednávala rozbory studní vo vlastníctve občanov z dôvodov, že problematika znečistenia podzemných vôd bola podrobne preskúmaná a spracovaná vyššie uvedeným podrobným geologickým prieskumom, ktorého výsledky sú zverejnené.
VALACSAI: Áno, rozbory máme urobené a voda nie je kontaminovaná.
Je voda z individuálnych studní vo Vašej obci, respektíve mestskej časti, vhodná na pitné účely, varenie a prípravu stravy či osobnú hygienu, polievanie záhrad respektíve je z hľadiska uplatnenia princípu predbežnej opatrnosti považovaná aj za zdravotne rizikovú?
MICHLÍK: Voda zo studní je u nás vhodná na vyššie uvedené účely. Nemáme informácie o jej zdravotnej rizikovosti.
MASTNÝ: Dlhodobo je vo vzorkách z individuálnych studní vykazovaný zvýšený obsah dusičnanov, dusitanov. Taktiež sa objavujú vo vzorkách koliformné baktérie, záleží z akej oblasti obce bola vzorka odobratá. V prípade dusičnanov (podľa ich obsahu vo vode) by sa od určitého ukazovateľa nemala voda používať na polievanie v záhradách v štádiu rastu plodov pretože sa ukladajú práve v týchto plodoch. Taktiež nie je odporúčané túto vodu používať pre deti od ranného veku.
IVANOVÁ-MACEJOVÁ: Od roku 2002 bol vydaný zákaz používania podzemných vôd, čerpaných z vlastných studní umiestnených na jednotlivých nehnuteľnostiach, na polievanie zeleniny a ovocných stromov určených na konzum. Zároveň tento zákaz upozorňoval na to, že táto voda nespĺňa normu pre pitnú vodu. Tento zákaz je platný do odvolania – je stále platný.
JURČÍK: Obec Dunajská Lužná je komplet napojená na pitnú vodu diaľkovodnom z mesta Šamorín. Teda voda je pravidelne kontrolovaná a nezávadná. Každá domácnosť s výnimkou rekreačnej lokality, sa má možnosť pripojiť, respektíve je pripojená. Kontrola vody v súkromných studniach či už narážaných, alebo vŕtaných je v kompetencií ich vlastníkov. K dnešnému dňu na obci neevidujeme ani jeden prípad ,kde by sa vlastné – súkromné zdroje vody neodporúčali používať. I napriek tomu obec už v minulosti cca 4r. nechala robiť vzorky vody v jednotlivých častiach katastra – všade bol vyhovujúci stav aj na pitné účely. V letných mesiacoch takúto akciu budeme opakovať a výsledok bude zverejnený na stránke obce.
VALACSAI: Nie, nie je považovaná za zdravotne rizikovú a je vhodná na všetky Vami uvedené účely.
Ak bola u vás spodná voda, respektíve voda v individuálnych studniach kontaminovaná alebo zdravotne riziková máte informácie akým spôsobom bola táto voda znečistená a odkedy trvá tento stav?
MICHLÍK: Nedisponujeme informáciami o závadnosti spodnej vody v našej obci.
IVANOVÁ-MACEJOVÁ: 1/ Podzemná voda bola znečistená stúpnutím hladiny podzemnej vody napustením vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Tým sa časť skládky chemického odpadu (starej environmentálnej záťaže)dostala pod hladinu podzemnej vody a začal proces vyluhovania a šírenia znečistenia, v smere prúdenia podzemných vôd (od Karpát k Dunaju).
2/ poľnohospodárskou činnosťou – nadmerným využívaním hnojív
3/ lokálne aj nedisciplinovanosťou obyvateľov, ktorí sa síce napojili na kanalizáciu, ale si ponechali využívanie žúmp alebo septikov s vypúšťaním do trativodu, z ktorého presakuje znečistenie do hladiny podzemnej vody
Vykonáva obec, respektíve mestská časť alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva kontroly studní a dodržiavanie zákazu ich používania, aj je to nevyhnutné a potrebné?
MICHLÍK: Obec Miloslavov zvyčajne vykonáva rozbor vody zo studní každý rok alebo každý druhý rok. Výsledky sú zverejnené na webovej stránke obce Miloslavov. Občania obce si dávajú robiť rozbory aj individuálne. Majitelia studní využívajú často aj bezplatné rozbory vody pri príležitosti Dňa vody v apríli, kedy niektoré spoločnosti robia základné rozbory zadarmo. Práve v tomto období plánujeme opakovaný rozbor vody zo studní na troch miestach obce, kde budeme vyhodnocovať ako sa u nás stav vody zmenil. Všetky výsledky zverejníme na webovej stránke obce.
MASTNÝ: V našej obci (Most pri Bratislave) nebol vydaný zákaz na používanie vody zo studní. Nemám informáciu o tom, že by Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonával kontroly studní a rozbory vody v našej obci.
IVANOVÁ-MACEJOVÁ: Nie, obec nevykonáva kontroly studní v súkromnom vlastníctve fyzických osôb, ani dodržiavania zákazu ich používania. Studňu môže povoliť obec alebo okresný úrad. Všeobecným problémom je, že obyvatelia si väčšinou narazia studne spontánne bez povolenia. Mestská časť Bratislava-Vrakuňa nemá vlastné studne. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonáva zo zákona kontroly pre verejné zdroje pitnej vody, vodovody, verejné kúpaliská a pod. Pokiaľ požadujete podrobnejšie informácie, požiadajte Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
VALACSAI: Obecný úrad si kontroluje studne vo svojej správe a jednotlivé domácnosti si to riešia individuálne, a to najmä v rámci Svetového dňa vody, keď spoločnosť Aquaseco v Ivanke pri Dunaji poskytuje rozbor vody zadarmo.