Spoločnosť Regióny Domáce Top

MIMORIADNE Silný vietor má prvú obeť. V Nitre prišiel o život 14-ročný chlapec

NITRA – (Veronika Kováčová, TASR) Ako uviedla polícia, v Nitre vplyvom silného vetra spadol strom na žiakov základnej školy na prechádzke. Podľa prvotných informácií malo na mieste zomrieť 14-ročné dievča. Polícia neskôr informácie opravila s tým, že obeťou je chlapec. Ďalší žiaci sú zranení, jeden vážne. SHMÚ dnes vydal varovanie pred silným vetrom pre celé územie SR.

 

14:55 Aktualizované o opravu polície týkajúcu sa pohlavia obete nešťastia 

K incidentu došlo v Nitre na cyklotrase pri futbalovom štadióne pod Zoborom. Následkom silného nárazového vetra došlo k pádu stromu. “Strom pri páde zasiahol tri maloleté osoby, z ktorých dve utrpeli zranenia rôzneho charakteru a jedno udalosť neprežilo,” uviedol hasičský a záchranný zbor. Zranené osoby boli prevezené do nemocnice. Na mieste nešťastia sa nachádzali aj psychológovia HaZZ, ktorí poskytujú krízovú intervenciu. Polícia okolnosti prípadu vyšetruje.

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová potvrdila, že o 12:12 prijali na tiesňovú linku 155 výzvu o pomoc, podľa ktorej zavalil strom maloleté osoby a jedna z nich nejavila známky života. Deti mali byť v tom čase údajne na prechádzke s pedagógom. “Záchranári, ktorých sme vyslali na miesto, však žiaľ jednému z troch detí nedokázali pomôcť. Utrpel zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Ďalšie dve zranené deti boli po ošetrení prevezené do nemocnice. Bližšie informácie k ich zdravotnému stavu nemôžem poskytnúť vzhľadom k tomu, že ide o maloleté osoby,” doplnila Krčová.

Mimo ohrozenia

Ďalšie dve deti sú podľa hovorkyne nitrianskej fakultnej nemocnice Tatiany Timkovej mimo ohrozenia života.  „Podľa informácií od lekárov si zranenia jedného z detí vyžiadali operačný zákrok. Druhé musí podstúpiť ešte niekoľko vyšetrení. Dôležité je, že obe deti sú mimo ohrozenia života,“ doplnila Timková. Aké zranenia deti utrpeli, nešpecifikovala.

Vietor zúri na celom Slovensku

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči na území Slovenska za posledné tri hodiny viac ako 80-krát. “V prevažnej miere pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov na vozovkách a zaparkovaných automobiloch a pri uvoľnených plechových strechách,” uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Najvážnejšia situácia je podľa jej slov v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde bola pomoc hasičov doposiaľ potrebná v každom kraji na 21 miestach.

Hasiči zasahujú tiež v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji (po 14 výjazdov). V Žilinskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji je situácia pokojnejšia. “V hlavnom meste zasahujú príslušníci najmä v mestských častiach Petržalka a Staré Mesto,” povedala Farkasová.

Galéria
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
navigate_before
navigate_next

Dôležitá prevencia

Pri silnom vetre sa podľa odporúčaní sekcie krízového riadenia rezoru vnútra neodporúča parkovať pod stromami a pri chatrných budovách. Mali by sa tiež zatvoriť a zabezpečiť dvere. Ministerstvo radí občanom, aby sa nezdržiavali pri nestabilných prekážkach a na voľných priestranstvách. “S ľahkými vozidlami a nenaloženými nákladnými automobilmi v rámci možností nejazdite po otvorených veterných plochách,” tvrdia. Z dvorov a balkónov by sa mali odložiť voľne položené predmety. Pripomína tiež nutnosť zabezpečiť domáce zvieratá.