MIMORIADNE VIDEO Dunaj NEKLESÁ, problémy robí už aj Váh! Táto obec bude celé dni ODREZANÁ od sveta


TASR

SLOVENSKO – Extrémne zrážky ustúpili, no hladiny najväčší riek stále neklesli. Problémy na juhu západného Slovenska začína spôsobovať nielen Dunaj, ale aj Váh.

Situáciu na Slovensku sledujeme online.

  • Obec Chľaba (okres Nové Zámky) ostane odrezaná od sveta.
  • Situácia v Devíne a Devínskej Novej Vsi je naďalej kritická.
  • V Devíne našli v zatopenom dome muža bez známok života.

19. 9. o 9:00 – Naďalej platia vo viacerých okresoch na západe Slovenska výstrahy tretieho stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Výstraha pred povodňami platí v okresoch Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky – juh.

20:20 – Situácia v Devíne a Devínskej Novej Vsi je naďalej kritická. Výška hladiny rieky Moravy v tejto lokalite aktuálne kulminuje vo výške okolo 835 cm, na sociálnej sieti o tom informuje Bratislavský samosprávny kraj.

„Zaplavené je celé povodie Cyklomosta slobody, obe príjazdové cesty v smere na Devín sú uzavreté. Devín je stále odrezaný od sveta, dopravu obyvateľov aj zásobovanie zabezpečujú armádne vozidlá. Cyklomost slobody, a taktiež cyklomost Vysomarch sú do odvolania uzavreté.“ približuje situáciu.

19:30 – Na západe Slovenska platia hydrologické výstrahy prvého a tretieho stupňa pred povodňami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí v okresoch Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky-juh, Skalica, Senica a Malacky. Prvý stupeň výstrahy pretrváva v okrese Pezinok.

graf
Meteorológovia vydali pred povodňami výstrahu 3. stupňa. Zdroj: SHMÚ

17:40 – Mesto Komárno je pripravené na zvýšenú hladinu vody. Samotné mesto je chránené hrádzami, záplavy očakáva len v záplavových oblastiach. Hasičský a záchranný zbor posiela do niektorých lokalít vrecia, ktoré pomáha dodávať aj mesto. Žiadna trafostanica ani iná elektrická jednotka nie je ohrozená záplavami, zhodnotili aktuálnu situáciu členovia okresnej povodňovej komisie.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Komárne pravidelne monitoruje množstvo pitnej vody v postihnutých oblastiach. Prečerpávacie a čistiace stanice a vodné zdroje sú podľa riaditeľa spoločnosti KOMVaK Patrika Rumana plne pripravené na riešenie situácie. Zásobovanie pitnou vodou nie je ohrozené.

Vodná doprava v Komárne bola zastavená. Mestská polícia naďalej uzatvára tie úseky na brehu Váhu, kde už voda zaplavila cestu. Majiteľom nehnuteľností, podnikateľom aj súkromným osobám v záplavovom území pomáhajú s prípravami a zabezpečujú dočasné parkovanie na nábreží.

Hladina Dunaja v Komárne dosahuje aktuálne 782 centimetrov, čo zodpovedá tretiemu stupňu povodňovej aktivity a naďalej stúpa. Podľa modelovej predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu by mal Dunaj v Komárne kulminovať vo štvrtok (19. 9.) vo večerných hodinách na úrovni 820 centimetrov.

16:35 – Predikcia vývoja hladiny rieky Dunaj zatiaľ nevyžaduje osadenie mobilného hradenia na existujúci protipovodňový múr v Štúrove. Skonštatoval to Krízový štáb mesta Štúrovo. V rámci protipovodňových opatrení je potrebné zabezpečiť monitoring stavu hrádze v záujme odhalenia prípadných nebezpečných priesakov.

Hladina Dunaja dosahovala v Štúrove o 16.00 h úroveň 674 centimetrov, čo zodpovedá tretiemu stupňu povodňovej aktivity. Podľa modelovej predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu by mala rieka kulminovať v noci zo štvrtka (19. 9.) na piatok (20. 9.) na úrovni 736 centimetrov.

15:30 – Na Baltskej ulici v bratislavských Podunajských Biskupiciach sa prepadla časť vozovky. Upozorňuje na to mestská časť na sociálnej sieti.

„Pracovníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti skúmajú príčinu. Podľa prvých zistení ide zrejme o poruchu súkromnej kanalizačnej prípojky z Podzáhradnej ulice,“ približuje samospráva. Miesto prepadu je momentálne prekryté oceľovými platňami. Mestská časť vyzýva na opatrnosť pri prechádzaní daným úsekom.

14:50 – V dome v Devíne našli telo 73-ročného muža, ktorý v ňom býval sám. Tragédia sa mala podľa noviny.sk stať v zatopenom dome zrejme v čase, keď išiel odčerpávať vodu do pivnice.

Podľa novších informácií od polície sa dom nachádzal mimo záplavovej oblasti. „Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár, ktorý vylúčil cudzie zavinenie a nariadil vykonanie zdravotno-bezpečnostnej pitvy,“ priblížila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková Polícia podľa nej v tejto veci začala stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

14:20 – Viaceré úseky v Bratislavskom kraji sú v dôsledku poveternostných podmienok neprejazdné. Doprava pre obyvateľov bratislavského Devína je riešená formou kyvadlovej dopravy. Informovala o tom bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

Neprejazdné sú v súčasnosti v Bratislave Devínska cesta v úseku od výjazdu na Dlhé Diely po Devín, Devínske jazero, Devínska cesta od Karlovej Vsi smerom na Devín. Rovnako Kočánkova ulica v bratislavskej Petržalke po Starý most, a tiež Slovanské nábrežie, ktoré je podľa hovorkyne zaplavené.

Ako doplnila, uzatvorená je Viedenská cesta od výstaviska až po úsek pod Starým mostom. Protipovodňové opatrenie sa podľa nej vykonáva Na hriadkach medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou a cesta je tam zahradená. Neodporúča prejazd Istrijskou ulicou mestskej časti Devínska Nová Ves, ktorá je podľa Šimkovej ťažko prejazdná.

12:50 – V bratislavskom Devíne a Devínskej Novej Vsi sa povodňová situácia zatiaľ nezlepšuje. Mestská časť Devín je stále odrezaná od sveta, z Devínskej Novej Vsi sa tiež vedia dostať obyvatelia armádnou kyvadlovou dopravou. Vážna situácia pretrváva aj na Záhorí. Konštatuje to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na základe informácií zo stredajšieho zasadnutia krízového štábu kraja.

„Morava a Dunaj v noci stúpli približne o desať centimetrov. Ústup by mal začať až k dnešnému večeru alebo ráno. Problémom však je, že rozvodnený Dunaj sa tlačí do koryta Moravy, čím ešte viac dvíha jej hladinu,“ približuje Droba.

12:20 – Obec Chľaba zostane niekoľko dní odrezaná od sveta. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v týchto chvíľach uzatvoril cestu do obce Chľaba v okrese Nové Zámky. Jediná prístupová cesta do obce je v správe NSK a kopíruje breh Dunaja. Obec zostane odrezaná od sveta niekoľko dní, stravovanie a zásobovanie obyvateľov zabezpečia Ozbrojené sily SR, informoval starosta Chľaby Gregor Izrael.

mapa
Obec Chľaba ostane odstrihnutá od sveta na istý čas. Zdroj: Facebook/Nitriansky samosprávny kraj

12:00 – Mestská polícia v Komárne priebežne kontroluje okolie protipovodňových hrádzí a uzatvára časti miestnych komunikácií, kde hrozí vyliatie Dunaja alebo Váhu z koryta. Zároveň upozorňuje občanov, že v prípade akýchkoľvek problémov v súvislosti s hroziacou povodňou môžu kontaktovať mestskú políciu na telefónnej linke 159 alebo osobne na útvare Mestskej polície Komárno.

Hladina Dunaja v Komárne v stredu o 11.00 h dosiahla 767 centimetrov, čo zodpovedá tretiemu stupňu povodňovej aktivity. Vodohospodári odhadujú, že Dunaj bude kulminovať v Komárne na úrovni 840 až 845 centimetrov.

11:20 – Počasie by sa malo v najbližších dňoch ustáliť. Teploty na juhu Slovenska sa môžu vyšplhať na 25 stupňov Celzia, píše portál iMeteo.sk. V severných okresoch bude chladnejšie okolo 17 stupňov Celzia.

„Od severu zasahuje do našej oblasti okraj rozsiahlej tlakovej výše so stredom nad južnou Škandináviou, ktoré sa postará o stabilnejšie počasie nad Slovenskom,“ informuje portál.

Objaviť sa môžu ojedinele aj búrky a zrážky, určite však nebudú v takom množstve ako posledné dni. Vodičov môže potrápiť hmla na cestách a pripraviť sa treba aj na chladnejšie rána.

10:20 – Kulminácia Dunaja stále pretrváva. V Bratislave sa výška vodnej hladiny na rieke aktuálne pohybuje medzi 970 a 980 centimetrami. V Devíne má rieka výšku približne 910 centimetrov. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Priebeh kulminácie ovplyvňuje vysoký vodný stav na Morave, kde taktiež prebieha kulminácia. Pokles na rakúskom úseku (nad sútokom s Moravou) je zatiaľ len mierny, dôvodom je dotekanie prítokov a topiace sa zásoby snehu v Alpách,“ píšu meteorológovia s tým, že vzostup hladiny Dunaja naďalej pokračuje pod Vodným dielom Gabčíkovo.

V hornej časti slovenského úseku Dunaja očakáva SHMÚ kulmináciu s postupným prechodom rieky do mierneho poklesu. V strednej časti úseku by hladina mala dosiahnuť najvyšší bod. V dolnej časti bude rieka naďalej stúpať.

V hornej časti slovenského úseku rieky Morava čakajú hydrológovia kulmináciu a následný mierny pokles hladiny rieky. V jej strednej a dolnej časti by mala kulminácia pokračovať. SHMÚ zároveň upozornil, že vysoká hladina Dunaja spôsobí spätné vzdutie dolných úsekov rieky Váh.

9:20 – V súvislosti s poveternostnou situáciou vykonali hasiči v Bratislavskom kraji v utorok (17. 9.) 45 výjazdov. V Trnavskom kraji zasahovali hasiči pri nepriaznivých poveternostných podmienkach 23-krát. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Pri výjazdoch zasahovalo celkovo 67 príslušníkov HaZZ a 191 členov dobrovoľných hasičských zborov.

8:30 – Problémy na juhu západného Slovenska začína spôsobovať nielen Dunaj, ale aj Váh. Aktuálne je na ňom vyhlásený prvý stupeň povodňovej aktivity, stúpanie hladiny sa priebežne monitoruje. Mestská polícia na ceste pri Váhu z bezpečnostných dôvodov uzavrela dopravu pre prípad, že by sa voda vyliala na cestu, informovala radnica po zasadnutí Okresnej povodňovej komisie v Komárne.

Podľa predpovede by mal Dunaj v Komárne dosiahnuť výšku 840 až 845 centimetrov, informovali vodohospodári. Táto odhadovaná výška hladiny je v súlade s údajmi z Bratislavy a Devína v porovnaní s povodňami spred 11 rokov. V Komárne Dunaj kulminoval v roku 2013 na úrovni 889 centimetrov.

8:20 – Dunaj v Bratislave stále kulminuje na hodnote približne 970 cm. Jeho pokles bude pomalý. Podľa modelovej predpovede by mal celý dnešný deň aj zajtra stále dosahovať najvyšší, tretí povodňový stupeň.

Zdroj: SHMÚ

08:00 – V obci Chľaba v okrese Nové Zámky je od utorkového večera vyhlásená mimoriadna situácia. Hladina Dunaja stále stúpa a podľa hydrologických predpovedí by mala rieka v tejto oblasti kulminovať až vo štvrtok (19. 9.) v priebehu dňa. Po skončení krízového štábu Okresného úradu v Nových Zámkoch o situácii informoval Jakub Takáč z Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

Od utorka sú v Chľabe v pohotovosti aj dobrovoľní hasiči. Obec má pripravené vrecia naplnené pieskom, preventívne umiestnila aj hrádze na okraji obce, aby ochránila svoje územie.

Meteorológovia vydali hydrologické výstrahy

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal hydrologickú výstrahu pred povodňami 3. najvyššieho stupňa pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky – juh. Druhý stupeň platí pre okresy Galanta a Pezinok.

„Vzhľadom na už spadnuté zrážky v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja výrazný vzostup vodných hladín z dotekania a výrazný vzostup vodných hladín na dolnom Váhu s prekročením stupňa povodňovej aktivity,“ napísali meteorológovia pri výstrahe pre Komárňanský okres.

graf
Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu najmä pre západ Slovenska. Zdroj: SHMÚ

V rekordnej obci spadlo až takmer 400 mm zrážok

Najvyšší úhrn zrážok, 386 milimetrov (mm), bol posledné dni v obci Pernek v okrese Malacky. Ide o viac ako polročný úhrn, ktorý by mal mať za obdobie 1991 až 2020 hodnotu približne 650 až 700 mm. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že ide zatiaľ o operatívne údaje od štvrtka (12. 9.) do pondelka (16. 9.).

Zdroj: SHMÚ

Úhrn cez 200 mm namerali aj na iných miestach Záhoria a tiež v Bratislave na Kolibe a v Mlynskej doline. „Bratislavské letisko bolo v závetrí Malých Karpát a tam spadlo o viac ako 100 mm menej dažďa. Úhrn viac ako 100 mm sa vyskytol aj v západnej časti Podunajskej nížiny, na severozápade Slovenska, v oblasti Šariša, či v Slovenskom raji a len výnimočne aj inde,“ priblížil SHMÚ.

Rozdiel 325 mm vznikol podľa odborníkov medzi stanicou Slovenský Grob na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát a stanicou Pernek na severozápadnom úpätí pohoria. V závetrí Karpát boli aj lokality na Honte, teda v okresoch Levice a Krupina. „V tejto oblasti sme zaznamenali aj najnižší úhrn zrážok počas týchto piatich dní. Konkrétne v obci Lontov spadlo len približne 36 mm, čo je dokonca menej ako priemerný mesačný septembrový úhrn,“ skonštatovali.

Viac o téme: poćasie, povodne, škody, záplavy

Súvisiace články