Spoločnosť Domáce GPlus Top

Mimoriadny štátny sviatok. Tento voľný deň by sme si mali užiť len raz za 100 rokov

BRATISLAVA -Dočkali sme sa! Napriek tomu, že niektorí poslanci sa zdráhali zaradiť nový štátny sviatok medzi tie zaužívané, vláda dnes rozhodla. Novým štátnym sviatkom sa tak stal 3O.október, ktorým si pripomenieme vznik Československej republiky. Má to však jeden háčik.

Tohtoročný Deň výročia Deklarácie slovenského národa si voľno užijeme len jeden jediný raz. Keďže ide o pamätný deň k stému výročiu, Slováci by sa ho teoreticky mali najbližšie dožiť až v roku 2118. Tešiť sa teda, že pracujúcim pribudne do kalendára každoročne o jeden deň voľna navyše, je zbytočné.

O jednorazovom štátnom sviatku dnes rozhodli poslanci, ktorí 96 hlasmi návrh z dielne ministerky kultúry Ľubici Laššákovej schválili. Tá s návrhom prišla ešte na júnovej parlamentnej schôdzi, kedy novela zákona o štátnych sviatkoch prešla do druhého čítania. S návrhom na vyhlásenie jednorazového štátneho sviatku pôvodne nesúhlasila koaličná SNS, ktorá sa pridala na stranu zamestnávateľov. Tí sa obávali, že pôjde o precedens. Národniari napokon boli za.

Vznik Československa

Československá republika bola vyhlásená v Prahe 28.októbra 1918. O dva dni neskôr sa martinskou deklaráciou v Turčianskom Sv. Martine prihlásili k spoločnému štátu Čechov a Slovákov aj zástupcovia Slovenska. A práve tento pamätný deň sa rozhodli politici si uctiť.