Domáce Kauzy

Mimovládne organizácie kritizujú nomináciu Juraja Bugalu za podpredsedu ÚVO

Miroslav Hlivák, FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Nadácia Zastavme korupciu nepovažuje za správnu nomináciu advokáta Juraja Bugalu za podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Zdôvodňuje to tým, že Bugala má blízko k podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi, je s ním v spoločných firmách, kde obaja vystupujú aj ako koneční užívatelia výhod.

“Neviem si predstaviť, ako bude strážiť transparentnosť tendrov a štátnych obchodov,” informovala v utorok agentúru SITA riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. “Sám totiž podniká tak, že v tomto smere vzbudzuje pochybnosti, nakoľko jednu z jeho spoločností Infra Services preveruje protischránkový súd pre podozrenia, že kryje skutočného vlastníka,” uviedla Petková.

Návrh na vymenovanie Bugalu na post podpredsedu ÚVO predložil vláde predseda úradu Miroslav Hlivák. Vláda má o tom rozhodnúť na prvom rokovaní po letných dovolenkách v stredu 22. augusta. Miesta oboch podpredsedov úradu sú momentálne neobsadené. Bugala má vyše pätnásťročnú právnu prax, je jedným zo spoločníkov Advokátskej kancelárie Bugala – Ďurček, s. r. o. Jeho partner Peter Ďurček je štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy a výstavby SR ako nominant SNS. Advokátska kancelária má v referenciách aj firmy zo skupiny Kmotríka.

Riaditeľ mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že Bugala je vyslovene nevhodným kandidátom. “Jeho zastupovanie (a dokonca aj spolupodnikanie) firiem veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka, ktoré majú množstvo zmlúv so štátom, vytvára oprávnené pochybnosti, či by vedel nestranne posudzovať štátne zákazky,” uviedol Šípoš.

Na funkciu podpredsedu by tiež čakal nomináciu autority, ktorej názory na problémy verejného obstarávania sú verejnosti dobre známe. “Navyše, máme podozrenie, že pán Bugala osvedčoval vlastníctvo Kmotríkových firiem protiprávne, lebo ako jeho partner v podnikaní je v konflikte záujmov,” upozornil Šípoš. Predseda ÚVO Miroslav Hlivák by mal podľa šéfa mimovládky nomináciu Bugalu stiahnuť a nájsť seriózneho kandidáta.

Bugala má zastúpenie vo viacerých spoločnostiach. Napríklad, spolu s Ďurčekom je spoločníkom aj vo firme Hedin, a. s., ktorá má podiel 49 % v spoločnosti Infra Services, a. s., dcérskej spoločnosti Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Okresný súd v Žiline skúma pravdivosť údajov o vlastníkoch Infra Services v registri partnerov verejného sektora. Podnet na súd podal investigatívny novinár Adam Valček z denníka SME.

“V podnete na začatie tohto konania som uviedol, že mám pochybnosti o tom, že páni Bugala a Ďurček sú skutoční vlastníci spoločnosti. Naopak, mám podozrenie, že ako advokáti poskytujú nejakému klientovi služby tzv. nominovaného akcionára,” citoval Valčeka portál aktuality.sk. Valček upozornil najmä na pôžičku vo výške 17 mil. eur, ktorú získal Hedin od neznámeho veriteľa. “Vo všeobecnosti si myslím, že nebankové pôžičky môžu predstavovať jednu z foriem zakrytia skutočného vlastníctva, kedy konečným užívateľom výhod je veriteľ takejto pôžičky,” dodal.

Bugala v písom stanovisku minulý týždeň oznámil, že po zvolení sa vzdá všetkých majetkových účastí a funkcií v obchodných spoločnostiach a počas výkonu funkcie preruší výkon funkcie advokáta. “V rámci výkonu funkcie podpredsedu úradu by som sa chcel venovať predovšetkým agende profesionalizácie verejného obstarávania na Slovensku, teda jednému z pilierov, ktorý je pre vedenie úradu dôležitý,” uviedol Bugala. V rade úradu sa zdrží hlasovania v konaní, v ktorom bude vystupovať niektorý z jeho bývalých klientov.