Politika Domáce

Minister Gajdoš ocenil vojakov za pomoc po výbuchu bytového domu v Prešove

Zdroj: Archív

BRATISLAVA/PREŠOV – Pamätnou medailou dnes v Prešove ocenil minister obrany Peter Gajdoš (SNS) profesionálnych vojakov za pomoc pri prácach po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, celkovo bolo zatiaľ na miesto tragédie nasadených viac ako 880 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), 27 vojenských policajtov a 61 kusov prepravnej techniky. Pomáhať budú až do odvolania.

 

Šéf rezortu obrany pri tejto príležitosti poďakoval vojakom a vojenským policajtom za prácu pri odstraňovaní následkov tejto tragickej udalosti, ako aj zabezpečení a strážení postihnutej oblasti. „Ich nasadenie je reálnym dôkazom, že Ozbrojené sily Slovenskej republiky sú tu pre občanov kedykoľvek, pripravené pomáhať v krízových situáciách,“ zdôraznil Gajdoš. Zároveň vyjadril vďačnosť aj vojenským psychológom a duchovným, ktorí poskytovali psychologickú podporu v krízovom centre.

Bezprostredne po výbuchu vojaci pomáhali s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranárskym zložkám. Podieľali sa tiež na distribúcii humanitárnej pomoci. V súčasnosti zabezpečujú v súčinnosti s Policajným zborom SR hliadkovanie a zabezpečenie priestoru likvidačných prác. Na mieste výbuchu sa v službách striedali príslušníci práporu CSS, ISTAR a tiež Vrtuľníkového krídla Prešov a Vojenskej polície. „Na mieste plnili úlohy v zmysle pokynov veliteľa zásahu z hasičského a záchranného zboru. Následne pomáhali s hliadkovaním a strážením, podľa požiadaviek krízového štábu, a to, samozrejme, aj počas vianočných a novoročných sviatkov,“ doplnil veliteľ Pozemných síl OS SR Jindřich Joch.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.