Politika Domáce

Minister Gajdoš v Zlatých Moravciach poukázal na nárast extrémizmu

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

ZLATÉ MORAVCE – Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) poukázal na nebezpečenstvo súčasného nárastu extrémizmu vo svete, ale aj na Slovensku. Urobil tak dnes v Zlatých Moravciach, kde si pripomenul 74. výročie oslobodenia tohto mesta spod nacistickej okupácie. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

„Nepísanými synonymami slova vojna sú smrť, krutosť a utrpenie. Najmä v kontexte dneška, keď v spoločnosti opäť rastie extrémizmus a množstvo ľudí si zakrýva oči pred realitou možnosti “hnedého” Slovenska, je čas sa nad tým zamyslieť. Toto predsa skutočne nechceme,“ uviedol minister Gajdoš.

Zároveň pri príležitosti dnešnej spomienky na oslobodenie mesta vyzval aj obyvateľov mesta Zlaté Moravce, aby vzdali hold hrdinovi 2. svetovej vojny generálovi Milanovi Píkovi, ktorý zomrel v stredu v Bratislave vo veku 96 rokov. Bol jedným z posledných žijúcich československých dôstojníkov, ktorí bojovali v britskom Kráľovskom letectve.

Zlaté Moravce boli počas 2. svetovej vojny okupované nemeckými jednotkami a niekoľkokrát bombardované. Oslobodené boli 28. marca 1945 o 11:00 vojskami sovietskeho 2. ukrajinského frontu počas Bratislavsko-brnianskej operácie. V meste a jeho okolí pripomínajú historické udalosti spojené s národným bojom za oslobodenie dva pamätníky, ktoré sú zároveň národnými kultúrnymi pamiatkami.