Domáce Koronavírus Top

Minister Krajčí navrhne vláde sprísniť opatrenia od 4. januára. Mikas bude komunikovať s konzíliom odborníkov

Zdroj: zoznam.sk / Jan Zemiar

BRATISLAVA – Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) navrhne vládnemu kabinetu sprísnenie opatrení na Slovensku od 4. januára 2021. Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

Zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov je podľa ministra účinným riešením na stlačenie reprodukčného čísla. “Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach,” pripomenul Krajčí.

Účinok aktuálnych opatrení nie je podľa ministra možné spoľahlivo vyhodnotiť, javia sa však skôr ako nedostatočné. Ich efekt budú vedieť podľa Krajčího analytici vyhodnotiť až na nový rok. “Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude tak výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, keď je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako sedem dní,” skonštatoval Krajčí.

Priznal, že aktuálna situácia na Slovensku je kritická, s prognózami konzília odborníkov sa však úplne nestotožňuje. “Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou či s Inštitútom zdravotných analýz (IZA) publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných k 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický,” skonštatoval Krajčí. K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch až na prelome januára a februára.

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Upozorňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

Hlavný hygienik bude komunikovať s konzíliom

Hlavný hygienik SR Ján Mikas bude komunikovať s konzíliom odborníkov o návrhu sprísnenia opatrení na zníženie mobility ľudí. TASR jeho stanovisko poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. “Regionálne úrady verejného zdravotníctva po diskusii s hlavným hygienikom už pred vianočnými sviatkami lokálne a nad rámec celoplošných opatrení sprísňovali protiepidemické pravidlá tam, kde to bolo kritické. V obdobnom sprísňovaní lokálnych opatrení pokračujú regionálne úrady aj naďalej,” pripomenula Račková.

Úrad verejného zdravotníctva SR v súčasnosti prosí verejnosť o rešpektovanie aktuálne platných opatrení. Tie sú už nastavené tak, aby znižovali mobilitu aj stretávanie sa ľudí, čím sa znižuje riziko šírenia nákazy, vysvetlila hovorkyňa. “Rovnako prosíme ľudí, aby nedodržiavanie opatrení nepoužívali ako nástroj, ktorým demonštrujú svoj názor na riešenie pandémie. Je to nástroj na ochranu verejného zdravia. Opatrenia majú chrániť nás a našich blízkych,” zhrnula Račková.

 

Hlavný hygienik bude komunikovať s konzíliom odborníkov o sprísnení opatrení. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podpora sprísnenia opatrení

Prezidentka Zuzana Čaputová je vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s novým koronavírusom pripravená podporiť vládu v sprísnení opatrení. Informovala o tom aj ministra zdravotníctva. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

“Prezidentka sa intenzívne o situáciu zaujíma a je na dennej báze v kontakte s odborníkmi, hlavným hygienikom, lekármi a vedcami,” povedal Strižinec.

Sprísňovanie výnimiek je v tomto momente v rukách odborníkov. Situácia je naozaj vážna, takže pokiaľ k tomu dôjde, hnutie Sme rodina to bude rešpektovať. Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Koaličná strana OĽANO podporuje všetky kroky smerujúce k potlačeniu pandémie. “Naše hnutie si vždy ctilo stanoviská odborníkov a na rozdiel od iných subjektov sme nikdy populisticky nespochybňovali opodstatnenosť prijímaných opatrení. O ďalšom postupe bude včas informovať ministerstvo zdravotníctva,” vyhlásil pre TASR Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov.

Zmenu obmedzení v súvislosti s ochorením COVID-19 by mal vláde navrhnúť minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý je zodpovedný za riadenie kapacít nemocníc pre pacientov s novým koronavírusom. TASR to uviedla vicepremiérka a líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov. Remišová doplnila, že sprísnenie opatrení navrhla na utorkovom rokovaní vlády, teda ešte predtým, než konzílium odborníkov zverejnilo svoje varovanie, že o dva týždne sa môžu vyčerpať kapacity tzv. COVID oddelení v nemocniciach.

Súčasný stav v nemocniciach by sa podľa nej nemal spájať so súčasnými opatreniami, teda so zákazom vychádzania s množstvom výnimiek. “Pri priemernej dĺžke inkubačnej lehoty päť dní a priemernom čase do hospitalizácie okolo sedem dní doteraz do nemocníc pribúdali hlavne pacienti, ktorí sa nakazili ešte pred zavedením zákazu vychádzania,” zdôraznila.

Ako ďalej uviedla, do nemocníc pribúdajú čoraz viac aj mladší pacienti a každé stretnutie mimo vlastnej domácnosti zvyšuje riziko pre ľudí a ich blízkych. “Uvedomujem si, že zdrojom nákazy sú najmä stretnutia v rodine a v zamestnaní, a na tie štát nemá takmer žiadny dosah,” poznamenala s tým, že okrem obmedzení zo strany štátu je rovnako dôležité aj zodpovedné správanie ľudí.

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) apeluje na urýchlené prijatie prísnejších opatrení spojených s obmedzením mobility. “Žiadne sviatky, žiadne oslavy Nového roku, nič také nestojí za zbytočné zhoršenie situácie či následky na zdraví a životoch,” zdôraznil. Zároveň je pripravený podporiť a verejne sa postaviť za všetky efektívne opatrenia, ktoré môžu zvrátiť či aspoň pribrzdiť vývoj pandémie.

Premiérova výzva

Premiér SR Igor Matovič (OĽANO) vyzýva ľudí, aby dodržiavali nariadenia, ktoré pomôžu znížiť počet nakazených novým koronavírusom. Na sociálnej sieti ďalej uviedol, že v súčasnosti je na Slovensku pozitívny každý 20. človek.

Upozornil, že čísla dramaticky rastú aj napriek prijatému lockdownu. “Netvor nabral príliš na sile a naša obrana je už príliš slabá – len preto, že si mnohí žijú vo svojom sebectve a nedodržujú nič,” podotkol šéf vládneho kabinetu.

V prípade nedodržiavania nariadení očakáva ďalšie zhoršenie situácie. “Ísť na Silvestra k známym môže byť preto rozhodnutie smrteľné,” zdôraznil. Osobné návštevy rodičov a starých rodičov odporúča nahradiť telefonátom.