Zahraničné Politika Top

Minister vyčistil Trumpovi žalúdok. Odkázal mu, čo si myslí o jeho tweetoch

Trump by mal podľa Barra menej tweetovať. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump je známy svojou záľubou pravidelne využívať sociálnu sieť Twitter na komentovanie aktuálnych udalostí. Väčšinou takouto formou vyjadruje svoje politické postoje. Teraz sa však kvôli jednému tweetu dostal do sporu s ministrom spravodlivosti Williamom Barrom.

 

Po nazlostenom príspevku na Twitteri o jednom súdnom procese sa minister Barr vyjadril v tom zmysle, že Trump by mal menej tweetovať.

Prezident by podľa neho už viac nemal prostredníctvom sociálnej siete zasahovať do prebiehajúcich konaní. Neustále podobné komentáre mu “znemožňujú, robiť si svoju prácu”, povedal Barr.

Prezident ho ale nikdy nepožiadal o zásah do trestného konania, vysvetlil. Minister ďalej povedal, že sa nenechá zastrašiť – či už Kongresom, novinami alebo prezidentom. Bude sa zasadzovať za integritu a nezávislosť súdnictva.

“Myslím, že je čas prestať tweetovať o trestných veciach ministerstva spravodlivosti,” povedal Barr. Dodal tiež, že si uvedomuje, že toto jeho vyhlásenie sa nebude Trumpovi páčiť.

Barrove vyhlásenie bolo zjavne vyvolané prípadom Trumpovho dlhodobého blízkeho spolupracovníka Rogera Stona, ktorý vyvolal tento týždeň značné pobúrenie. Stone sa musel pred súdom zodpovedať v tzv. ruskej afére.

“To je hrozná a nespravodlivá situácia. Skutočné zločiny idú bokom, nič sa im nestane. Nemôžeme dospustiť tento justičný omyl,” napísal v tweete Trump.

Prokurátori navrhli Stonovi vysoký trest

Prokurátori navrhovali v pondelok spolkovému súdu vo Washingtone pre Stona sedem až deväť rokov väzenia vzhľadom na závažnosť jeho konania. Prezident Trump následne na Twitteri ostro kritizoval tento návrh trestu.

O niekoľko hodín ministerstvo spravodlivosti, ktorému sú prokurátori podriadení, navrhlo omnoho nižší trest.

Roger Stone bol blízkym spolupracovníkom Donalda Trumpa. Zdroj: SITA / AP

Traja z prokurátorov, ktorí sa prípadom zaoberali, následne kvôli veľmi neobvyklému politicky motivovanému zasahovaniu do procesu odstúpili. Porota v novembri minulého roka uznala Stona vo viacerých bodoch obžaloby vinným.

V súvislosti s jeho kontaktmi na platformu WikiLeaks ho obviňovali z krivej výpovede, bránenia vyšetrovaniu a ovplyvňovania svedkov.

Na pozadí celého prípadu je vyšetrovanie špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje, či do kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 nezasahovalo Rusko.

Mohlo by vás zaujímať