Domáce Spoločnosť

Ministerka Kalavská stopla kubánsky liek, ktorý bol považovaný za zázrak. Už ním liečili stovku chorých

Zdroj: TASR / Univezitná nemocnica Bratislava

BRATISLAVA – Kubánsky liek na liečbu diabetickej nohy spôsobil na Slovensku veľký ošiaľ. Jeho účinky boli pripisované malému zázraku. Nadšenie z neho však trvalo len do chvíle, kým sa u pacienta, ktorý nim bol liečený, neobjavilo nádorové ochorenie. Či zákerná choroba priamo súvisí s podávaním kubánskeho lieku, zatiaľ odborníci potvrdiť nevedia. Liekom, ktorý bol na Slovensko dovezený vrámci deblokácie dlhu, však bola liečená už asi stovka Slovákov.

 

Syndróm diabetickej nohy patrí medzi jedno z najbolestivejších a najzákernejších ochorení 21. storočia. Infekciu, vred, deštrukciu hĺbkových tkanív nohy, či dokonca až amputáciu končatiny môže spôsobiť pokročilá cukrovka. Čísla sú pritom hrozivé. Len kvôli podozreniu na diabetickú nohu bolo vykonaných 40% až 70% amputácií nôh.

Preto pacienti, ktorí diabetickou nohou trpia, siahli po lieku Heberprot – P, ktorý im mal zachrániť nohu pred amputáciou. Ten je na Slovensku dostupný od roku 2017, kedy bolo do krajiny dovezených 7-tisíc kusov tohto lieku z Kuby vrámci deblokácia dlhu voči Slovensku. Liečba týmto liekom sa spočiatku javila ako zázrak, pretože pacientom ním liečeným, sa začali zacelovať mokvavé rany a zachránil im nohu pred amputáciou.

Pacienti trpiaci ochorením tzv. diabetickej nohy sa najviac obávajú amputácie končatiny. Zdroj: pixabay

Môže spôsobiť rakovinu?

Napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva hovorí o zanedbateľných vedľajších účinkoch, ako je štípanie, bolesť po vpichu, či začervenanie, u jedného zo Slovenských pacientov sa po podaní kubánskeho lieku objavilo nádorové ochorenie. Ide o prípad muža, ktorému Heberprot – P síce zachránil nohu, avšak po liečbe sa u neho objavil karcinóm prostaty (nádorové ochorenie).

So stopercentnou istotou nevie ani ministerstvo zdravotníctva povedať, či práve tento kubánsky liek zapríčinil vznik ďalšieho ochorenia.  ,,Akonáhle sme sa dozvedeli o podozrení, že sa vyskytol možný nežiaduci účinok v súvislosti s podávaním lieku Heberprot-P, okamžite sme konali. Ministerka zdravotníctva zvolala poradu s vedením Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Sekcie farmácie a liekovej politiky, ako aj právneho oddelenia a okamžite sme pozastavili jeho podávanie,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Výsledky prešetrovania ešte nie sú známe, ale jeho používanie bolo pozastavené.

Na Slovensku sa objavil prípad muža, ktorému Heberprot – P síce zachránil nohu, avšak po liečbe sa u neho objavil karcinóm prostaty (nádorové ochorenie). Zdroj: TASR / Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave

Stovka Slovákov ho užívala

Doposiaľ liekom Heberprot – P bolo na Slovensku liečených 104 pacientov. ,,Uvedený liek sa pod dohľadom kubánskych špecialistov začal na Slovensku používať v troch referenčných centrách, následne v ďalších piatich nemocniciach,” povedala hovorkyňa Eliášová. Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (Ružinov), Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Fakultná nemocnica v Trnave, Falkultná nemocnica s poliklinikou v Žiline zaradili Heberprot -P medzi lieky, ktorými liečili pacientov s diabetickou nohou. Rezort zdravotníctva pritom upozorňuje, že pacienti boli pred liečbou od lekára poučení o rizikách užívania lieku. ,,Aplikačná fáza podávania uvedeného lieku bola ukončená koncom roka 2018 a podávanie lieku bolo následne pozastavené,” doplnila hovorkyňa Eliášová.

,,Uvedený liek sa pod dohľadom kubánskych špecialistov začal na Slovensku používať v troch referenčných centrách, následne v ďalších piatich nemocniciach,” tvrdí rezort zdravotníctva. Zdroj: TASR

Alternatíva na Slovensku nie je

Lekári by aj mohli použiť alternatívny liek, ktorý neohrozí pacienta, ale ministerstvo zdravotníctva ho odmietlo. Overená alternatíva je z Francúzska a je ňou sprej na poškodené tkanivo. Na problémy s používaním Heberprotu – P upozornil aj poslanec Miroslav Beblavý, ktorý apeloval na ministersku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby už neobnovila používanie tohto lieku. Na Slovensku sa podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nenachádza liek, ktorý by obsahoval rovnakú účinnú látku, aká je obsiahnutá v Heberprote – P. ,,Existuje viacero terapeutických možností liečby tohto ochorenia, o ktorých rozhoduje ošetrujúci lekár,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Lekári by aj mohli použiť alternatívny liek, ktorý neohrozí pacienta, ale Ministerstvo zdravotníctva ho odmietlo. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz