Ministerka Kolíková chce mať funkčnú Súdnu radu. Viesť by ju mohol Ján Mazák

BRATISLAVA – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) by si vedela na čele Súdnej rady predstaviť bývalého predsedu Ústavného súdu a niekdajšieho generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie Jána Mazáka. Ako ďalej uviedla v rozhovore pre TASR, chce, aby Súdnu radu viedol šéf, ktorý bude mať dôveru väčšiny členov.

 

Kolíková pripomenula Mazákov „vysoký, morálny a odborný kredit“. Myslí si, že by bolo „pekné“, keby viedol Súdnu radu. Šéfka rezortu spravodlivosti však nemá vedomosť o koaličnej dohode na jeho mene. Mazák sa spomína v ostatných týždňoch ako možný kandidát na predsedu, v prípade, že by odstúpila alebo by bola odvolaná súčasná predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Praženkovú navrhol odvolať koncom mája člen Súdnej rady a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment so slovami, že ak by nemal dostatok hlasov na jej odvolanie, tak návrh nepodá. Kolíková to považuje za legitímne. „Zmenilo sa zloženie Súdnej rady, na základe toho nového zloženia môžu byť iné predstavy o tom, kto bude novým predsedom,“ povedala Kolíková.

Na margo Praženkovej skonštatovala, že to nie je o tom, či má alebo nemá jej dôveru. „Potrebujem mať funkčnú Súdnu radu. Chcem mať Súdnu radu, kde väčšina má na čele šéfa, v ktorého má dôveru, aby to fungovalo. Vnímam, že to tak teraz nie je,“ zhrnula Kolíková. Narážala pritom aj na návrh Praženkovú odvolať. Kolíková si myslí, že predsedníčka by sa mala sama pýtať, či môže bez dôvery Súdnu radu efektívne viesť. „Bude to funkčný systém? Budú mať dôveru pre akékoľvek moje procesné rozhodnutie? Nebudú to fakticky blokovať?“ uzavrela.

Viac o téme: dôvera, Ján Mazák, Juraj Kliment, kandidát, koaličná dohoda, Lenka Praženková, Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti, Najvyšší súd SR, predseda, sudca, Súdna rada SR

Súvisiace články