Ministerka Laššáková reaguje na snahy o jej odvolanie

BRATISLAVA: Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) chce, aby Slovenské národné divadlo (SND) bolo riadne fungujúca a progresívna štátna umelecká inštitúcia. Zasahovanie do slobody umeleckej činnosti odmieta. Uvádza vo svojom stanovisku, ktorým reaguje na výzvu viacerých osobností na jej odvolanie z funkcie. Pripomína, že k odvolaniu Mariána Chudovského z postu šéfa SND viedla najmä jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND.
 „Striktne sa bránim akémukoľvek zasahovaniu do slobody umeleckej činnosti SND, ale nesmieme pripustiť, aby sa z neho stala pomaly ekonomicky krachujúca inštitúcia,“ zdôraznila ministerka. V SND už podľa jej rezortu prebehol poslanecký prieskum a po audite Ministerstva kultúry SR bude pokračovať kontrola Ministerstva financií SR.
Ministerstvo pripomína, že riaditeľa SND Chudovského odvolala Laššáková pre preukázanú dlhodobú finančnú stratu a pre pokračujúce predražené inscenácie, ktoré boli napriek stotisícovým nákladom hrané len párkrát. „Rovnako vážnym dôvodom bolo aj neriešenie problémov vlastných zamestnancov, napríklad kauzy Sadko, teda kontaminovanej zeminy, ktorá nakoniec viedla k zdravotným problémom ľudí,“ doplnil rezort.
SND podľa ministerstva skončilo rok 2015 s finančnou stratou 657.000 eur. „Vtedajší minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) upozornil vedenie SND, aby začalo situáciu vážne riešiť a neprekračovať stanovený rozpočet,“ doplnil rezort kultúry a poukázal, že aj za rok 2017 divadlo vykázalo stratu vo výške 692.000 eur. „A za prvých šesť mesiacov roka 2018 priznalo SND záporný hospodársky výsledok až 1.037.000 eur s vlastnou prognózou, že tento rok opäť ukončia s niekoľkostotisícovou stratou,“ uvádza ministerstvo.
Viaceré osobnosti vrátane šéfov divadiel vyzvali minulý týždeň predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby odvolal ministerku kultúry Laššákovú. Dôvodom podľa nich je jej nekompetentnosť, neznalosť rezortnej problematiky a svojvôľa pri odvolávaní generálneho riaditeľa SND Chudovského. TASR o výzve informoval jeden zo signatárov Juraj Stern.
Signatári vyzdvihli prácu Chudovského a jeho prínos a kritizovali jeho odvolanie ešte pred ukončením finančného auditu. Konanie ministerky Laššákovej považujú za účelové. Podľa nich sa chce šéfka rezortu zbavovať ľudí, „ktorí doteraz dokázali pre nimi riadené inštitúcie udržať pomerne vysokú mieru politickej a spoločenskej autonómnosti a získali rešpekt kultúrnej verejnosti“.
Pod výzvou sú podpísaní napríklad bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, riaditeľ Štúdia L+S Milan Lasica, riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura, bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika, riaditeľ Národného divadla moravskoslezského v Ostrave Jiří Nekvasil, akademický maliar Stanislav Stankoci, básnik Ján Štrasser či spisovateľ Pavol Weiss.
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR pre TASR uviedol, že ministerka kultúry má dôveru predsedu vlády a nevidí žiaden dôvod na jej odvolanie. „Ministerka nesie zodpovednosť za riadne fungovanie organizácií v gescii jej rezortu a personálne zmeny sú plne v jej kompetencii,“ uzavrel Úrad vlády SR.

Viac o téme: Ľubica Laššáková, Marián Chudovský, Ministerstvo kultúry, odvolanie, SND

Súvisiace články