Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Ministerka Laššáková sa konečne stretla s nespokojnými hercami z SND. Takáto bola atmosféra

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) sa s nespokojnými hercami Činohry Slovenského národného divadla (SND) odmietala stretnúť. Dištancovalo sa od nich aj samotné vedenie inštitúcie. Šéf divadla Vladimír Antala ale nakoniec zvolal interné stretnutie, aby problémy začal riešiť. Vyzerá to tak, že sa situácia pohla dopredu. Laššáková totiž jeho pozvanie prijala. Čo bolo ale výsledkom rozhovoru, sa asi tak skoro nedozvieme.

 

Situácia v SND sa pomaly hýbe. Napriek smutnému obdobiu, ktoré teraz činohra prežíva, musí riešiť aj problémy, ktoré sa hercom stále nepáčia. Generálny riaditeľ SND Vladimír Antala preto zvolal interné pracovné stretnutie všetkých subjektov divadla na pôde SND. Pozval aj ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú, ktorá najskôr stretnutie s nespokojnými hercami odmietala. Dodala vtedy, že sa nebude miešať do interných záležitostí inštitúcie, nakoľko sa samotné vedenie SND dištancovalo od niektorých hercov, ktorí adresovali ministerke výzvu.

Nakoniec zrejme aspoň pre pohladenie duše Antala zvolal stretnutie. ,,Hovorilo sa o prevádzke divadla, o programe, ako aj o potrebách divadla do budúcnosti,” povedala pre Glob.sk tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Okrem zástupcov odborov a umeleckých súborov sa na ňom zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. ,,Pani ministerka si vypočula informácie od všetkých strán o komplexnom fungovaní a potrebách divadla. Pani ministerke záleží na tom, aby táto erbová inštitúcia i naďalej bez problémov fungovala, preto ponúkla svoju pomocnú ruku. Dnešným stretnutím sa otvoril dialóg, ktorý bude pre všetky zainteresované subjekty SND konštruktívny,‘‘ uviedol pre Glob.sk z kancelárie ministerky Pavol Čorba. Dodal, že výsledky dialógu budú známe až po ďalších pracovných stretnutiach. Nateraz sme sa tak nič nové nedozvedeli a zostáva len čakať, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať. No už teraz je jasné, že nás čaká beh na dlhé trate.

Stretnutie bolo podľa ministerky pragmatické a atmosféra bola priateľská. O reakciu sme požiadali aj samotných hercov, keďže doteraz sa o ministerke vyjadrovali nie v práve najlepšom svetle. Správu budeme aktualizovať o ich vyjadrenie.

 

Herci chcú riešiť problémy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Predvolebná kampaň

Začiatkom novembra vyzvali herci Činohry SND ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na verejné stretnutie. K pozvánke na stretnutie sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre. Kritizujú totiž jej spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Nepáči sa im ani nečakané odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. S ich výzvou ale u ministerky vtedy neuspeli. Odkázala im, že sa nechce miešať do interných záležitostí divadla.

Vypočul ich ale štátny tajomník rezortu kultúry Konrád Rigó, ktorý bol od začiatku na strane hercov. Na ich stretnutie okamžite reagovala Laššáková. ,,Ministerstvo kultúry vníma dnešné stretnutie štátneho tajomníka Konráda Rigóa (Most-Híd) s niektorými hercami Slovenského národného divadla ako jeho voľnočasovú aktivitu a predvolebnú kampaň, keďže za túto oblasť umenia vo svojej funkcii vôbec nezodpovedá a jeho postoje nekorešpondujú s krokmi ministerky, ktorá aktuálne reprezentuje Slovensko v Paríži na stretnutí ministrov kultúry štátov združených v UNESCO,” uviedol vtedy z rezortu kultúry Peter Mäsiar.

 

Pozvánka pre ministerku Laššákovú na verejné stretnutie, ktorú vtedy odmietla.

Mohlo by vás zaujímať: