Zahraničné Spoločnosť

Ministerka označila útok v Štrasburgu za atentát. Objavili sa prvé konšpiračné teórie

Ministerka spravodlivosti označila útok v Štrasburgu za atentát. (TASR/AP)

ŠTRASBURG – Francúzska ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová v stredu potvrdila, že v súvislosti s utorkovým útokom v Štrasburgu možno hovoriť o atentáte. Ministerka spresnila, že “od okamihu, keď sa prípadu ujala prokuratúra v Paríži”, ktorá sa špecializuje na vyšetrovanie teroristických útokov, “možno hovoriť o atentáte”.

Utorkový útok v blízkosti vianočných trhov v Štrasburgu si vyžiadal dvoch mŕtvych. Jedna osoba utrpela mozgovú smrť. Miestna policajná prefektúra v stredu informovala o zvýšení počtu zranených z 12 na 13, pričom stav ôsmich z nich považujú lekári za veľmi vážny.

Ako ďalej konštatoval spravodajský portál RTL, štátny tajomník francúzskeho ministerstva vnútra Laurent Nuňez bol vo svojich vyjadreniach miernejší ako Belloubetová. Vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter totiž uviedol, že “teroristický motív činu ešte nebol zistený”.

Konšpiračné teórie

V súvislosti s útokom v Štrasburgu sa na sociálnych sieťach objavili aj teórie, že ide o sprisahanie či akciu, za ktorou je vedenie štátu snažiace sa skoncovať týmto spôsobom s prebiehajúcimi protivládnymi protestmi. Protestom tzv. žltých viest čelí Francúzsko od polovice novembra.

Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v stredu vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL tieto dohady rozhodne odmietol. “Zakaždým, keď sa stane niečo strašné, objaví sa na dôvažok niečo ešte strašnejšie,” konštatoval.

Polícia páchateľa útoku na rušnej ulici v blízkosti dejiska známych vianočných trhov identifikovala a pátra po ňom. Ide o 29-ročného muža pochádzajúceho zo Štrasburgu, na ktorého tajné služby viedli spis typu S kvôli jeho náboženskej radikalizácii.

Televízia BFMTV uviedla, že polícia mala tohto muža v utorok ráno zatknúť v prípade pokusu o vraždu a vydieranie.

Podľa francúzskeho kriminológa Alaina Bauera ho mohla práve hrozba zatknutia a domová prehliadka vyprovokovať k ďalšiemu trestnému činu.

Bauer tiež uviedol, že ide o medzičasom pomerne bežný jav, keď sa páchateľ “bežnej” trestnej činnosti – zlodej, podvodník, díler alebo pasák – snaží akoby “rehabilitovať” tým, že sa stane “militantom za nejakú vec”. Páchateľa útoku v Štrasburgu označil za kombináciu kriminálnika a teroristu.

Galéria
Policajti kontrolujú hranicu medzi Nemeckom a Francúzskom v juhonemeckom meste Kehl. (TASR/AP)
Útok v Štrasburgu si vyžiadal tri obete. (SITA/AP)
Polícia sprísnila kontroly na hraniciach s Nemeckom. (SITA/AP)
Záchranné zložžky zasahujú po útoku na vianočnom trhu vo francúzskom meste ŠŠtrasburg. (TASR/AP)
Štrasburgom otriasol teroristický útok. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next