Domáce Politika Top

Lubyová zrušila Inštitút vzdelávacej politiky ako samostatný odbor

BRATISLAVA – Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), analytický útvar na ministerstve školstva, od 1. januára tohto roka ako samostatný odbor skončil. Cieľom zrušenia IVP je efektívnejší chod rezortu, posilnenie analytického útvaru aj zníženie počtu administratívnych zamestnancov.

Medzi prvé kroky patrí personálne posilnenie analytických kapacít rezortu školstva vytvorením nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP). Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho IVP a odboru celoživotného vzdelávania.

Nová organizačná štruktúra

„Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala po mojom nástupe na pozíciu ministerky, bola personálna analýza fungovania rezortu. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová, informovalo tlačové oddelenie MŠVVaŠ SR.

Nový odbor vznikol s cieľom skvalitniť a posilniť oblasť celoživotného vzdelávania, v ktorom rezort dlhodobo pociťoval rezervy, čo bolo predmetom kritiky aj zo strany Európskej únie. Na ministerstve školstva tak vznikne výskumné pracovisko, pričom počet zamestnancov sa z pôvodných piatich navýšil na 13.

Nový analytický odbor bude mať súčasne väčšie kompetencie v centrálnom aparáte rezortu školstva. V ďalších krokoch bude odbor rozdelený tak, aby bola značka IVP zachovaná a aby sa oddelenia odboru funkčne optimalizovali.

Umlčanie reformných snáh, tvrdí SaS

Podľa poslanca Branislav Gröhlinga zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) chce ministerstvo školstva umlčať akékoľvek reformné snahy. „Zrušenie Inštitútu vzdelávacej politiky zo strany ministerky školstva Martiny Lubyovej zodpovedá povahe tejto koalície, vypudiť z procesu rozhodovania vládnych politikov odbornosť, aby sa mohli riadiť výlučne svojimi osobnými preferenciami a záujmami,” uviedol Gröhling v stanovisku, ktoré poskytol Róbert Buček z komunikačného oddelenia SaS.

Podľa tímlídra SaS pre školstvo je tento postup v príkrom rozpore so zákonom o konflikte záujmov i programovým vyhlásením vlády. Zákon verejným funkcionárom doslova prikazuje, aby pri výkone svojej funkcie presadzovali a chránili verejný záujem a v programovom vyhlásení sa vláda zaviazala postupovať tak, aby občania dostávali za peniaze odvedené na daniach skutočnú hodnotu v podobe kvalitných a dostupných služieb.

Nespokojní aj v OĽaNO

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje rozhodnutie ministerky školstva zrušiť analytický útvar IVP za prejav nechuti uskutočniť akúkoľvek systémovú zmenu vo vzdelávaní a rozumne využívať peniaze určené na vzdelávanie.

„Rušenie analytických inštitútov na ministerstvách je nesystémovým krokom, ktorý bude mať negatívny vplyv na kvalitu rozhodnutí v rezorte. V konečnom dôsledku takýto krok žiadne financie neušetrí, ako to môžeme vidieť aj na ministerstve dopravy, ktoré zrušilo analytický Inštitút stratégie a namiesto toho si objednáva drahé analýzy od externých poradcov za státisíce eur,“ uviedla podpredsedníčka výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Veronika Remišová v tlačovej správe, ktorú poskytol Matúš Bystriansky z oddelenia komunikácie s médiami strany OĽaNO.

Žiadosť o prehodnotenie kroku

Poslanci OĽaNO zároveň vyzývajú ministerku Lubyovú, aby tento svoj krok prehodnotila. „Žiadame, aby ministerka odolala politickým tlakom a opäť zriadila samostatný analytický útvar a začala konečne konať v zmysle analýz, ktoré jej odborníci pripravujú a nie podľa pocitov a dojmov, čoho sme boli, žiaľ, svedkami práve v rezorte školstva. Inak sa všetci budeme musieť zmieriť so stavom, že sa až do konca volebného obdobia s ničím zásadným nepohne,“ uzavrel tieňový minister školstva za hnutie OĽaNO Miroslav Sopko.

Na zrušenie IVP reagoval na dnešnej tlačovej konferencii aj minister financií Peter Kažimír. „Bol som ubezpečený, že táto organizačná zmena nebude znamenať oslabenie analytických kapacít rezortu, ale naopak, bude smerovať k zväčšeniu počtu pracovníkov, ktorí sa tomuto budú venovať. Princíp hodnoty za peniaze je v programovom vyhlásení vlády a je zakotvený uzneseniami vlády. Urobili sme inšpekciu výdavkov školstva. Úrad vlády, spolupracovníci podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, budú kontrolovať plnenie týchto úloh. Na to na druhej strane potrebujú aj partnerov. To znamená, že ja by som v danej chvíli nepreceňoval túto informáciu, je plne v kompetencii rezortu aby si riešil organizačne zadelenie skupiny analytikov. Samozrejme, kľúčová je kvalita ľudí, a to je tiež v kompetencii ministra”.

Foto: SITA/Diana Černáková