Politika Domáce Top

Saková sa rozhodla. Policajným prezidentom bude Milan Lučanský

Milan Lučanský - Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v pondelok (15. 4.) vymenuje do funkcie policajného prezidenta Milana Lučanského. Rozhodla sa tak po osobnom stretnutí s oboma kandidátmi, ktorých do výberu posunul parlamentný brannobezpečnostný výbor. Oznámila to v nedeľnej relácii V politike na TA3.

 

“Je to pevné rozhodnutie. Môžem povedať, že hlavný dôvod bol výsledok hlasovania, pretože za generála Lučanského hlasovalo sedem poslancov brannobezpečnostného výboru, to znamená že aj poslanec opozície. Naopak, nikto nebol proti jeho menovaniu do funkcie,” povedala Saková. Podľa jej slov za zvolenie policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka hlasovalo o jedného poslanca menej a dvaja boli proti.

Doplnila, že výsledky jeho práce si veľmi váži. Na otázky, či uvažuje o jeho budúcnosti v Policajnom zbore, odpovedala tým, že ak bude mať záujem, vie si to predstaviť. V takom prípade bude podľa svojich slov o možnostiach uplatnenia jeho skúsenosti hovoriť aj s novým policajným prezidentom. S oboma kandidátmi sa Saková stretla ešte v piatok (12. 4.). Skonštatovala, že s nimi prebrala ich pohľad na stratégiu a rozvoj Policajného zboru.

O tom, že ministerka vnútra má mať vo svojej voľbe jasno, sme vás informovali už minulý týždeň.

O šéfovi inšpekcie bude vláda hovoriť v stredu

V stredu bude mať vláda na stole návrh uznesenia na vymenovanie nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adriána Szabóa. Ako povedala Saková, dohodla sa už dohodla aj s premiérom Petrom Pellegrinim (obaja Smer-SD). Szabó by sa tak mal funkcie ujať od 1. mája.

“Nového šéfa úradu inšpekčnej služby bude menovať vláda pre to, že inšpekčná služba už nebude vyšetrovať len trestné činy policajtov, ale aj trestné činy príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Od januára budúceho roka sa bude podieľať aj na vyšetrovaní trestných činov colníkov,” ozrejmila. Zdôraznila, že riaditeľ inšpekcie sa tak bude zodpovedať priamo vláde.