Spoločnosť Domáce Ekonomika Top

Ministerka zdravotníctva odmieta politické hry. Pacientom do peňaženky siahať nebude

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA -Doplatky za lieky by sa nemali zvyšovať. Stojí si za tým ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Odmietla podpísať navrhovanú revíziu úhrad. Svoje rozhodnutie však dnes musela pred verejnosťou hájiť.

 

Ministerka zdravotníctva nechce dovoliť, aby sa zvyšovali doplatky za lieky v lekárňach. Z tohto dôvodu odmietla podpísať revíziu úhrad, kvôli ktorej sa na ňu strhla vlna kritiky. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) plánuje na ministerku Kalavskú podať trestné oznámenia z podozrenia marenia úlohy verejného činiteľa a neplnenia povinnosti verejného činiteľa. Žiadajú tiež jej odstúpenie z funkcie. 

Hneď v úvode tlačovej konferencie sa ministerka Kalavská ohradila voči tvrdeniam SaS-ky, ktoré považuje za hrubé osočovanie a zavádzanie verejnosti. ,,Ak by som podpísala revíziu, ktorú navrhovala poisťovňa Dôvera, stúpli by doplatky pacientom. Pri mnohých diagnózach boli doplatky neúnosné, niekedy 1700 až 2500 eur za mesačnú liečbu,” povedala na tlačovej konferencii Andrea Kalavská. Dodala, že na podpis revízie by doplatili samotní pacienti. K nepodpísaniu revízie ju pritom vyzývali aj odborné spoločnosti či pacientské organizácie.

Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň predostrelo farmaceutickým spoločnostiam ponuku na spoluprácu. Predložilo tiež nové cenové návrhy, ktoré by v prípade revízie znamenali, že sa zmeny negatívne nedotknú pacienta. Farmaceutický priemysel však ponuku odignoroval. ,,Je nám ľúto, že napriek našej snahe z viac ako 300 výrobcov v prospech pacienta, zareagovali len dvaja, čo považujeme zo strany farmaceutického priemyslu za absolútnu ignoráciu pacienta a zameranie sa len na generovanie zisku a svoje zárobky,” reagoval rezort zdravotníctva.

Kalavská považuje odignorovanie návrhu o predložení nových cenových ponúk zo strany farmaceutických spoločností za “absolútne ignorovanie pacienta” . ,,Ministerka zdravotníctva sa v takom prípade rozhodla pre pacienta a pre to, aby v lekárni neplatil vysoké doplatky. V prípade niektorých liekov boli vypočítané nárasty až o niekoľko stoviek eur,” doplnila hovorkyňa zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerka zdravotníctva nechce dovoliť, aby sa zvyšovali doplatky za lieky v lekárňach. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Podľa Kalavskej majú farmaceutické spoločnosti priestor na zľavenie zo svojich cenových nastavení. ,,Dlhodobo platíme každý rok len na originálne lieky z verejných zdrojov v priemere 1 miliardu eur  a ďalších 300 miliónov eur na generiká.” Zároveň upozorňuje na nárast nákladov na bežné lieky, ktoré sa predpisujú na recepty. V priebehu piatich rokov vzrástli o 8 percent. Aj skupina liekov, ktorá sa radí medzi inovatívnu liečbu narástla o viac ako 50 percent. Počas piatich rokov to znamená 100 miliónov eur navyše.

Šéfka zdravotníctva sa však nevzdáva. Podľa rezortu bude naďalej iniciovať kroky na zefektívnenie používania verejných zdrojov v zdravotníctve. ,,Sľubujem, že všetky financie, ktoré sú na ministerstve zdravotníctva, budú vždy použité adekvátne a maximálne efektívne. Nedopustím, aby kvôli nejakému politickému boju pacient skončil s neúnosnými doplatkami, alebo by sa jeho stav destabilizoval. K tomuto nemá smerovať žiadna revízia úhrad,” skonštatovala s odhodlaním ministerka zdravotníctva.

Galéria
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nepodpísala revíziu úhrad, ktorú navrhovala poisťovňa Dôvera. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
Na podpis revízie by doplatili samotní pacienti. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Zdroj: TASR / Alexandra Moštková
Opozičná strana Sloboda a Solidarita podáva na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú trestné oznámenie. SITA / Diana Černáková
Kalavská sa ohradila voči tvrdeniam SaS-ky, ktoré považuje za hrubé osočovanie a zavádzanie verejnosti. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next