Domáca Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika

Ministerstvo obrany začína obstarávať vojenský výstroj. Vyčlenilo naň milióny eur

Zdroj: SITA / Martin Havran

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany (MO) SR začalo s krokmi potrebnými na obstaranie výstroja pre vojakov. Na rok 2020 naň vyčlenilo 15,5 milióna eur, čo je takmer o 3,3 milióna viac ako vlani. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

 

„V prvom rade sme rozbehli procesy na nákup počtovo najkritickejších položiek, ktoré však vojaci nevyhnutne potrebujú každý deň – poľné rovnošaty, služobné rovnošaty, pracovné odevy, tričká, topánky či bielizeň, ďalej tiež športový výstroj a prostriedky individuálnej ochrany jednotlivca,“ priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Doplnil, že jeho cieľom je zabezpečiť vojakom všetko, čo potrebujú, v čo najkratšom možnom čase, avšak v prvom rade transparentne a efektívne.

Ministerstvo v súčasnosti už pracuje aj na internom dokumente, ktorý má analyzovať aktuálny systém výstrojného zabezpečenia, identifikovať nedostatky a navrhnúť efektívne riešenia. Naď podotkol, že ešte pred nástupom do funkcie ho kontaktovali mnohí vojaci so sťažnosťami, že ak chcú mať v čom slúžiť, musia si to kúpiť na vlastnú päsť.

Obstarávané položky vzišli z požiadaviek vojakov prostredníctvom integrovaného informačného systému na tvorbu elektronického plánu obstarávania. Nákup výstrojných súčiastok a materiálu sa uskutočňuje individuálne po zákazkách, respektíve skupine položiek v rozsahu uzatvorenej rámcovej dohody. “V súčasnosti sú v procese prípravy zmluvy na nákup napríklad 98.699 kusov rôznych druhov tričiek, 8600 kusov poľných blúz, 9600 kusov poľných nohavíc, 3166 kusov pracovných blúz, 3559 pracovných nohavíc, 5685 kusov popruhových opaskov, 5200 poľných čiapok či 2771 tašiek na výstroj,” spresnila hovorkyňa.

Výhľadovo sú podľa Kovaľ Kakaščíkovej v procese zmluvy na dodanie termo oblečenia, zimných búnd, pletených čiapok, kukiel a rukavíc. Okrem toho rezort plánuje nakúpiť napríklad aj historické rovnošaty, reprezentačné rovnošaty, osobné ochranné pracovné pomôcky, stany, taktické vesty pre Vojenskú políciu, letecký výstroj, ako aj revízie a opravy výstrojných súčiastok balistickej ochrany.