Politika Domáce

Ministerstvo pri odpisoch nezlyhalo, uľahčilo ich, hovorí Lubyová

Martina Lubyová - Zdroj: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA – Úloha ministerstva školstva pri odpisoch z registra trestov, ktoré učitelia potrebujú na preukázanie bezúhonnosti, spočívala v uľahčení procesu podania žiadostí. Povedala to v rozhovore ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Dodala, že chce vyvrátiť fámu, že ministerstvo„ je zodpovedné za odpisy“.

Lubyová poukázala na mediálnu kampaň, ktorá upozornila na zneužívanie detí ľuďmi, ktorí pôsobili v školstve a mali záznam v registri trestov v oblasti pedofílie. Ďalej vysvetľuje, že na tomto základe sa poslanci národnej rady rozhodli vlastnou iniciatívou novelizovať zákon a zaviesť doň podmienku odpisov. „Až na základe tejto mediálnej kampane sa poslanci národnej rady rozhodli svojou vlastnou iniciatívou novelizovať zákon a tú podmienku preukazovania bezúhonnosti do neho zaviesť. Ocitli sme sa v časovom strese, pretože školský rok má nejaký cyklus,“ priblížila Lubyová. Aj stanovené termíny, ktoré zaviedla novela, zmenil poslanecký návrh.

Ministerstvo podľa jeho šéfky nemalo vplyv ani na vyžiadanie odpisov, keďže to mali v gescii okresné úrady a generálna prokuratúra. Rola ministerstva spočívala podľa Lubyovej v uľahčení žiadania o odpisy. „Aby ľudia nemuseli vypisovať státisíce papierov a chodiť po okresných úradoch v pracovnej dobe, aby sa šetrili lesy, čas a energia ľudí, rozhodli sme sa teda ponúknuť elektronické riešenie,“ vysvetlila ministerka.

Martina Lubyová – TASR/Pavol Zachar

Učiteľ má právo odmietnuť podať o sebe informácie, ktoré sú potrebné pre žiadosť o odpis. „Možno ľudia, ktorí vedia, že spáchali trestný čin, ktorý sa v tom zákone spomína, môžu odísť sami bez toho, aby bolo niekde konštatované, či spĺňajú podmienku bezúhonnosti,“ uviedla ministerka. Dodala, že okruh obsahuje závažné trestné činy, ktoré súvisia s vykonávaním učiteľskej profesie. Podľa zákona bezúhonný nie je ani človek, ktorý nestihne podať žiadosť.

Lehota na poskytnutie údajov platí do 31. decembra 2019. Poslanci ju z pôvodného dátumu 31. máj 2020 v septembri skrátili takzvaným prílepkom k zákonu o fonde na podporu športu. Slovenská komora učiteľov už začiatkom októbra upozorňovala, že učitelia nemajú dostatok informácií, ako majú postupovať.

Pôvodne ministerstvo avizovalo elektronizáciu odpisov na november tohto roku. Aplikačnú pomôcku, teda návod pre školy, vydalo ministerstvo školstva v novembri. Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje povinnosť pre učiteľov preukázať svoju bezúhonnosť, prijali poslanci v závere júna s účinnosťou od 1. októbra. Reagovali tak na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom.