Ministerstvo školstva podporí stovky materských škôl cez nový projekt

BRATISLAVA – Didaktické hračky, hry či detské knihy. Na všetky tieto pomôcky môže takmer tisíc materských škôl po prvýkrát získať príspevok. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vyhlásilo nový projekt Múdre hranie. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.  

 

„Vzdelávať deti, rozvíjať ich schopnosti a zručnosti je potrebné už od mala. Som rád, že sme na tento účel vytvorili tento projekt, ktorý je prvý svojho druhu,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Ministerstvo školstva presadilo zmenu zákona, ktorá mu od januára umožňuje vytvárať rozvojové projekty aj pre materské školy. Múdre hranie je prvý projekt tohto typu. Rezort naň vyčleňuje 500 000 eur a podporených bude od 500 do 1000 materských škôl.

Zapojiť sa budú môcť všetky materské školy zaradené do siete škôl a školských zariadení. Financie z projektu majú využiť na nákup detských kníh, pomôcok a hračiek na rozvíjanie jemnej motoriky, technických zručností, matematickej gramotnosti alebo reči.

Materské školy budú môcť žiadať o príspevok cez online formulár, ktorý bude počas týždňa zverejnený na webe ministerstva školstva. Úspešní žiadatelia budú vyhlásení do 15. februára a nákup kníh či pomôcok môžu materské školy realizovať od 1. marca do 31. mája.

Maximálna výška príspevku je 1000 eur na jednu materskú školu. Objem financií bude závisieť od počtu žiakov. Materské školy, ktoré navštevuje menej ako 50 žiakov, môžu získať príspevok 500 eur. Školy, ktoré majú 50 a viac detí, môžu získať maximálne 1000 eur. „Tento rok vstupuje do platnosti aj povinné predprimárne vzdelávanie od piatich rokov. Touto cestou chceme materským školám pomôcť k lepšiemu vybaveniu. Zároveň je našim cieľom využiť zdroje z Fondu obnovy na rekonštrukcie a dobudovanie potrebných kapacít materských škôl,“ doplnil šéf rezortu školstva.

Viac o téme: Branislav Gröhling, materské školy, ministerstvo školstva, projekt Múdre hranie

Súvisiace články