Politika Spoločnosť Domáce

Ministerstvo životného prostredia odkúpilo súkromný pozemok v Prírodnej rezervácií Turícke dubiny

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR využilo predkupné právo a odkúpilo súkromný pozemok v Prírodnej rezervácií Turícke dubiny. Tvrdí, že vďaka tomu bude môcť v tejto lokalite zaistiť adekvátnu ochranu a zamedziť výrubom. TASR o tom informoval Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP. Za pozemok s rozlohou 33.856 metrov štvorcových zaplatil štát 35.000 eur.

 

Súkromný pozemok sa nachádza pri obci Turík v okrese Ružomberok a je v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (TANAP). Held poznamenal, že proces odkúpenia pozemkov sa uskutočnil v súlade s uplatnením predkupného práva štátu na pozemky v chránených územiach. “Prijatiu tejto ponuky predchádzalo posúdenie vhodnosti pozemku na výkup, kde Správa TANAP-u ocenila prírodné hodnoty ponúkaného pozemku,” povedal Held.

Na odkúpenom pozemku sa ťažba nebude vykonávať vôbec. „Ochrana vzácnych lokalít musí byť našou prioritou, preto aj v prípade povoľovania náhodnej ťažby v chránených územiach dbáme napríklad na to, aby sa nevykonávala počas obdobia hniezdenia vtákov a vyvádzania mláďat,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Na pozemkoch sa podľa Helda nachádzajú vzácne porasty duba letného. Výskyt porastov dubov sa v prírodnej rezervácií zachoval v celistvej podobe a na území stredného Slovenska tam dosahuje najsevernejší výskyt. “Envirorezort môže získaním tohto pozemku do budúcnosti garantovať i zachovanie vhodných podmienok pre existenciu vzácnych druhov,” hovorí Held.

Od roku 2017 envirorezort predkupným právom získal pozemky napríklad v Slovenskom krase, v Malej Fatre, v Slovenskom raji, Poloninách i v Národnej prírodnej rezervácii Choč. “Vďaka tomu, že sa pozemky dostali do rúk štátu, ktorý tam neplánuje vykonávať hospodársku činnosť, tak nie je potrebné vyplácať žiadne ujmy, udeľovať žiadne výnimky,” vysvetlil Held.