Politika Domáce Top

Deň pred rokovaním o ústavných sudcoch Gál vyzýva opozíciu: Povedzte už, ako to vlastne chcete

Minister spravodlivosti Gábor Gál dodnes nemá na stole spoločný návrh opozície. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Lídri opozičných strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a SPOLU sa dohodli na spoločnom pláne pri zmene ústavy. Nepáči sa im totiž návrh z dielne ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mostu-Híd o nových pravidlách pri výbere ústavných sudcov. Chceli by ho zmeniť. Ako však minister dodnes nevie. Ich spoločný návrh totiž doteraz nevidel.

 

Opozícia hovorí o potrebe zmeny pri voľbe ústavných sudcov ako o priorite. Na to, že to považujú za tak dôležitý zákon, si podľa Gábora Gála dávajú na čas. Podľa ministra si opozícia nechala svoju ,,prioritu‘‘ na poslednú chvíľu. Napriek tomu, že niekoľkokrát s nimi rokoval, doteraz mu nie je známy ich konkrétny spoločný návrh. ,,Návrh si samozrejme pozrie, len zatiaľ žiadny nie je,” reagoval minister prostredníctvom tlačového oddelenia.

Opozičné strany po spoločnom rokovaní avizovali, že chcú ministrovi predstaviť ich spoločný návrh na voľbu ústavných sudcov napriek tomu, že s nimi už rokoval, ,,teda s OĽaNO naposledy na expertnej úrovni, keďže predstavitelia strany Veronika Remišová a Igor Matovič vôbec neprišli na rokovanie‘‘ uviedol rezort spravodlivosti. Dodal tiež, že SaS aj OĽaNO odkladali termíny na rokovanie a stretnúť sa mohli až minulý týždeň – teda krátko pred rokovaním parlamentu.

Podľa Gábora Gála predstavitelia opozície svoje požiadavky stále nekonkretizovali. Chcú síce predstaviť jeden spoločný pozmeňovací návrh, ktorý bude obsahovať všetky podrobnosti, ale ,,stále nevidím posun a nemám v rukách ich konkrétny návrh.‘‘ Na predkladanie stále nových požiadaviek takto neskoro už podľa neho nie je dostatok času a priestoru. ,,Zároveň ale čakám, že od nich KONEČNE dostanem návrh a pozriem si ich požiadavky, na ktoré som zvedavý, keďže doteraz každá opozičná strana, ktorá s nami rokovala, avizovala niečo iné,‘‘ skonštatoval minister.

Ako sme už informovali, opozičný lídri sa stretli a rokovali o spoločnom pozmeňovacom návrhu k zmene ústavy v pondelok.

 

Galéria
Opozícia pripravila svoj spoločný návrh. Nikto ho zatiaľ nevidel. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
Minister spravodlivosti Gábor Gál odvolal z funkcie predsedníčku okresného súdu Bratislava I. Zdroj: TASR / Martin Baumann
OĽaNO predstavilo nového tieňového ministra obrany. Je ním Jaroslav Naď. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next

 

Zmena kreovania Ústavného súdu by mala prísť počas parlamentnej schôdze na rad vo štvrtok (18. 10.), teda dnes. Pôvodný návrh by sa mal ešte upraviť. Napríklad minimálny vek kandidátov na ústavných sudcov by mal zostať na súčasných 40 rokoch. Pôvodný návrh počítal so zvýšením na 45 rokov. Smer-SD zatiaľ neuspel s avizovanou zmenou, aby kandidát, ktorý získa v pléne 90 hlasov, sa stal automaticky sudcom a prezident by do toho nezasahoval. Predložiť ju ešte môže v pléne.

Zmeny pravidiel výberu ústavných sudcov prichádzajú preto, že vo februári sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov.