Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Ministri musia čakať na koaličnú radu. Zákony riešiť nemohli

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vláda na dnešnom zasadnutí zákony, ktoré si ministri nachystali, neriešila. Premiér Peter Pellegrini sa rozhodol, že skôr, ako o nich na vláde budú hovoriť, musia sa nimi zaoberať lídri koaličných strán. Potom, čo sa na nich dohodne koaličná trojka, sa členovia vlády stretnú opäť. Zrejme už tento piatok. 

 

Netradičný scenár rokovania vlády vysvetľoval po jeho skončení premiér Peter Pellegrini. Ministri jeho vlády si podľa neho naplánovali predložiť viac ako 20 návrhov zákonov, hoci on sám už dlhšieavizoval jednotlivým kolegom a ministrom, že ako sa bude blížiť záver volebného obdobia a posledné schôdze Národnej rady SR, bolo by vhodné postupne utlmovať aj legislatívnu aktivitu.” Zaoberať sa už chcel iba tým nevyhnutným. Návrhy zákonov, ktoré si ministri na dnes pripravili, by sa mohli stať “len predmetom politického hašterenia sa jednotlivých politických skupín. Tiež si nie je istý, či by jednotliví rezortní ministri mohli garantovať, aký výsledok by nakoniec priniesli v parlamente.” Dal im preto na dnes stopku a chce, aby predtým, ako o nich bude rozhodovať vláda, prešli rokovaním koaličnej rady.

Premiér teraz očakáva, že pravdepodobne zajtra sa stretnú lídri koaličných strán. Následne by mala v piatok opäť zasadať vláda a hovoriť o odobrených návrhoch. Tento netradičný postup Pellegrini odôvodnil tým, že nechce “bez konzultácie niečo poslať do parlamentu.” Vraj ide z jeho strany o “predvídavé technické opatrenie.” Tiež pripustil, že ak sa koalícia dohodne, že žiaden zo zákonov už riešiť nechce, piatkové rokovanie vlády sa konať nemusí.

Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dankov cirkus

To, akým problémom môže byť, ak o zákone prerokovanom na vláde vopred nehovorí koaličná trojka, sa ukázalo pred dvomi týždňami. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vtedy predložil narýchlo pripravený návrh zákona, ktorý hovoril o zvýšení sadzby spotrebnej dane pre cigarety, tabak a bezdymové tabakové výrobky od februára 2020. Takýmto spôsobom chcel dostať do rozpočtu viac ako 100 miliónov eur a čiastočne tak vykompenzovať odliv peňazí, spôsobený schválením viacerých balíčkov z dielne koalície. Narazil však na razantný odpor predsedu parlamentu a koaličnej SNS Andreja Danka. Ten Kamenickému vytkol, že konal bez toho, aby o návrhu vopred hovorila koalícia. „SNS žiadne zdražovanie cigariet nepodporí. Chcem apelovať aj na svojich koaličných partnerov. Nastala situácia, ktorá mňa osobne nahnevala, pretože je verejne oznamované zvyšovanie daní, o ktorých koaliční partneri nevedia nič,“ vyhlásil. Podľa neho sa týmto opatrením „zaťažujú peňaženky ľudí a vymýšľajú dane, ktoré zdražujú život ľuďom.“

To, že minister financií neinformoval koaličnú radu o chystanom kroku, potvrdil aj predseda ďalšej koaličnej strany Béla Bugár (Most-Híd). Uviedol však, že si treba uvedomiť, že “ide o jeho prvý rozpočet a možno nevedel, že o tom musí najskôr hovoriť koaličná rada. Ale také veci sa stávajú.” 

Kamenický, ktorý je aktuálne pracovne v zahraničí ešte koncom minulého týždňa uviedol, že je otvorený tomu, aby bolo zvyšovanie sadzieb menej razantné, ako pôvodne plánoval. S Andrejom Dankom chcel kvôli tomu rokovať. 

Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Čaká ich zákon roka

Koalícia má aktuálne pred sebou rozhodovanie o niekoľkých zásadných zákonoch. Ich osud je v tejto chvíli otázny. Stále nie je uzatvorená napríklad otázka týkajúca sa stratifikácie nemocníc, kvôli ktorej sa hovorí o demisii ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Kľúčovým tiež bude zákon o štátnom rozpočte, označovaný aj ako zákon roka. Už dnes sa ozývajú hlasy, ktoré varujú pred náročnými rokovaniami v rámci vládnej koalície. Upozornil na ne aj líder koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. Vládna trojka si totiž na aktuálnej schôdzi odklepla viaceré sociálne balíčky, ktoré budú stáť štátnu kasu 500 až 600 miliónov eur.