Politika Domáce

Ministri obrany Česka a Slovenska si spoločne uctili Milana Rastislava Štefánika

Minister obrany SR Peter Gajdošš (uprostred) a minister obrany Českej republiky Lubomír Metnar (vľavo). - Zdroj: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Minister obrany SR Peter Gajdoš a český minister obrany Lubomír Metnar v piatok v Bratislave spoločne pripomenuli pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika. Ako informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, od tragického úmrtia rodáka z Košarísk uplynulo dnes 100 rokov.

„Generál Milan Rastislav Štefánik bol mužom, ktorý svojimi skutkami jednoznačne zanechal odkaz všetkým budúcim generáciám. Jeho životným krédom boli slová “veriť – milovať – pracovať“. Pretože skutočne len ten, kto verí, že môže zmeniť v štáte veci k lepšiemu, miluje svoju rodnú krajinu a pracuje v prospech spoločnosti, môže byť skutočne užitočným pre národ,“ povedal Gajdoš. Podľa českého ministra obrany Metnara Česko-Slovensko prišlo smrťou Štefánika o jedného z najdôležitejších strojcov novodobej štátnosti spoločného štátu. “Odkaz Milana Rastislava Štefánika však žije ďalej. Je ozdobou slovenskej aj českej histórie a neoddeliteľnou súčasťou našich legionárskych tradícií,” zdôraznil.

Šéf slovenského rezortu obrany zároveň ocenil vysoko symbolický charakter podujatí, ktoré Slovensko a Česká republika organizovali v minulom roku v súvislosti so 100. výročím vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a zároveň vyzdvihol účasť Česka aj na tohtoročných spomienkových podujatiach. Zároveň ocenil účasť Vzdušných síl Armády ČR na spoločnom prelete leteckej techniky nad Mohylou Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Ministri majú zároveň rokovať o spolupráci medzi oboma krajinami v oblasti obrany, spoločného výcviku a vzdelávania profesionálnych vojakov, ako aj o projektoch spojených s modernizáciou pozemných a vzdušných síl Ozbrojených síl SR.