Spoločnosť Zahraničné Top

Minneapolis sa kvôli smrti Floyda rozhodol k razantnému kroku. Nič nebude také, aké bolo predtým

Záber zo zatýkania Georgea Floyda. Zdroj: YouTube

MINNEAPOLIS – V dôsledku násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda sa má nanovo reorganizovať polícia v americkom meste Minneapolis. Mestská rada sa v nedeľu rozhodla úplne rozpustiť miestne policajné oddelenie a vytvoriť novú štruktúru pre policajnú prácu, uviedli členovia rady.

 

V grémiu panovala zhoda, že policajné oddelenie “nie je reformovateľné”. Napísala to členka Alondra Canoová na Twitteri.

Nový model verejnej bezpečnosti

Predsedníčka mestskej rady Lisa Benderová pre CNN povedala, že Minneapolis musí vytvoriť “nový model verejnej bezpečnosti”, ktorý skutočne zaručí bezpečnosť komunity. Mestská rada bude ešte diskutovať o tom, ako by sa malo nahradiť predošlé policajné oddelenie.

V Minneapolise bol pred dvomi týždňami zabitý pri brutálnom policajnom zásahu Afroameričan George Floyd. Policajt kľačal na krku neozbrojeného muža takmer deväť minút a nepopustil tlak ani vtedy, keď Floyd opakovane hovoril, že nemôže dýchať.

Protesty po celom svete

Tento incident vyvolal protesty v celých Spojených štátoch, no demonštrácie proti rasizmu a policajnému násiliu sa konali aj v európskych krajinách.

Protesty v USA pokračovali aj v nedeľu. Uskutočnili sa okrem iného aj v New Yorku a Washingtone. Počas pochodov v mestách bola nálada ich účastníkov veselá a už nemala nič spoločné s predošlými nepokojmi, ktoré boli plné násilia z predošlých dvoch týždňov. Dôvodom zmeny nálady je aj to, že boli vypočuté požiadavky na reformu polície v Minneapolise, ale aj v New Yorku.

Joe Biden sa chce stretnúť s rodinou Georgea Floyda. Zdroj: TASR / AP

“Financujte školy, nie políciu”

V New Yorku na Manhattane pochodovala asi desiatka skupiniek, ktoré niesli plagáty s nápisom “Financujte školy, nie políciu”. Starosta New Yorku Bill de Blasio predtým oznámil, že v nedeľu zruší zákaz vychádzania, čo bolo o deň skôr, ako sa pôvodne plánovalo.

V súčasnosti sa očakáva rad reforiem, ktoré by obnovili dôveru medzi obyvateľmi mesta a políciou, povedal de Blasio. Preto časť financií určených polícii potečie na sociálne služby. Aj prenasledovanie nelegálnych pouličných predajcov už nebude v kompetencii polície, pretože v minulosti mohli byť predpisy často zneužívané na diskrimináciu menšín, dodal starosta.

Demonštranti kľačali pred Bielym domom

Vo Washingtone si pred Bielym domom kľakli tisíce demonštrantov a kričali: “Nemôžem dýchať”. K novo postavenému plotu okolo sídla prezidenta Donalda Trumpa si demonštranti priniesli transparenty s nápismi: “Na ľuďoch čiernej pleti záleží” (“Black Lives Matter”) a “Žiadna spravodlivosť, žiaden mier” (“No Justice, No Peace”).

Trump sa stretne s predstaviteľmi polície, Biden s Floydovou rodinou

Donald Trump chce v pondelok v Bielom dome hovoriť s políciou a s bezpečnostnými zložkami, kým  jeho vyzývateľ vo voľbách Joe Biden sa chce stretnúť s Floydovou rodinou. Deň pred pohrebom Afroameričana v Houstone v Texase sa plánuje rozprávať s príbuznými, uviedli americké médiá. Na samotnom pohrebe sa ale nezúčastní.

Mohlo by vás zaujímať