Domáce Top

Minulý rok sa SR zapojila do štrnástich zahraničných misií

BRATISLAVA  – Slovensko sa minulý rok zapojilo do štrnástich misií medzinárodného krízového manažmentu, a to v rámci aktivít EÚ (6), OBSE (3), NATO (2) a OSN (3). Uvádza sa to v Správe o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2015, ktorú do pripomienkového konania predložil rezort zahraničia. V správe sa zdôrazňuje, že minulý rok sa SR po prvýkrát zapojila do misie OSN MINUSTAH na Haiti, ktorej hlavná činnosť spočíva v pomoci a stabilizácii verejnej správy a v reforme práce policajných zložiek. V júni 2015 sme vyslali do tejto misie šesť slovenských policajtov. Ku koncu roka 2015 mala SR najväčší kontingent v misii UNFICYP na Cypre. Celkovo od vzniku operácie pôsobilo na Cypre 2 774 príslušníkov OS SR, z toho 117 žien. Vlani tu pôsobili aj štyria príslušníci Policajného zboru SR, tento rok by to malo byť šesť policajtov.

Špeciálna monitorovacia misia OBSE na Ukrajine začala pôsobiť v marci 2014 na základe žiadosti ukrajinskej vlády a na základe rozhodnutia všetkých 57 účastníckych štátov OBSE. Je to civilná misia a jej hlavnou úlohou je sledovať a hlásiť nestranne a objektívne o situácii na Ukrajine a uľahčiť dialóg medzi všetkými stranami krízy. Policajný zbor SR sa do misie OBSE na území Ukrajiny zapojil v máji 2014. V súčasnosti v misii pôsobia traja príslušníci Policajného zboru. V misii pôsobí podľa materiálu aj jeden civilný expert rezortu zahraničia.

Civilná misia EULEX Kosovo bola zriadená v roku 2008 s cieľom podporiť posilňovanie právneho štátu na území Kosova. V roku 2015 bola spracovaná strategická revízia misie, ktorá navrhla predĺženie mandátu misie do júna 2018, čo však podlieha aj akceptácii kosovskej strany. V roku 2015 pôsobili do novembra v misii EULEX Kosovo šiesti policajti, aktuálne sú tam štyria. V prípade predĺženia mandátu misie v roku 2016 sa odporúča udržať príspevok SR do tejto misie. Rovnako je vhodné zvážiť vyslanie ďalších slovenských expertov, predovšetkým pre oblasť spravodlivosti, ktorí by potenciálne pôsobili v rámci špeciálneho súdu, uvádza sa v materiáli.

Misia OBSE v Macedónsku bola zriadená v roku 1992 s úlohou zabrániť regionálnym konfliktom. Policajný zbor SR sa do misie OBSE na území Macedónska zapojil v apríli 2014 a odvtedy tam pôsobí jeden zástupca slovenského policajného zboru. Na starosti má projekty podporujúce reformy hraničnej polície a boj proti organizovanému zločinu. V decembri 2005 bola zriadená podporná hraničná misia EUBAM Moldavsko-Ukrajina. Ide o projekt Európskej komisie, ktorý má zabezpečiť obidvom vládam koordinovanú asistenciu v oblastiach hraničnej polície a colnej správy formou monitoringu, výcviku a vzdelávania v súlade so štandardmi EÚ. V roku 2015 pôsobili v misii traja príslušníci PZ, tento rok to budú štyria. Monitorovacia misia na území Gruzínska bola spustená v októbri 2008 ako reakcia na vývoj bezpečnostnej situácie. V roku 2015 pôsobili v misii za SR experti MO SR (1 príslušníčka) a PZ (dvaja príslušníci). Zámerom OS SR ako aj PZ na rok 2016 je pokračovať vo vysielaní expertov do misie. Zároveň je vhodné podľa materiálu zvážiť vyslanie diplomatického zamestnanca ministerstva zahraničia, prípadne experta mimovládneho sektora. Počas roka 2015 pôsobil v misii OBSE v Tadžikistane jeden príslušník PZ, ktorý zastával špecializované miesto policajného radcu boja proti terorizmu a policajných záležitostí v misii.

V materiáli sa ďalej konštatuje, že do misií OBSE sa zapájali aj občania SR, ktorí nie sú zamestnancami štátnej správy a prihlásili sa do výberového konania na posty v príslušných misiách, na ktoré ich nominovalo ministerstvo zahraničných vecí. V priebehu roku 2015 pôsobili takýto občania v misiách OBSE na Ukrajine (3), na hraničných priechodoch Ukrajiny a Ruska (1), v Kosove (2), v Bosne a Hercegovine (1) a v Turkménsku (1).

V materiáli sa pripomína, že po novembrových teroristických útokoch vo Francúzsku bol po prvýkrát v rámci EÚ využitý článok Zmluvy o EÚ, ktorý hovorí o vzájomnej obrane členských štátov. SR v rámci preukázania solidarity reagovala na pomoc Francúzsku schválením mandátu na vyslanie príslušníkov OS SR do misie EUTM Mali, kde by mali odísť vojaci v marci. Slovenskí vojaci už tradične minulý rok pôsobili v misii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine a na Veliteľstve NATO v Sarajeve. V Afganistane pôsobia slovenskí vojaci v rámci nebojovej misie Resolute Support, ktorá sa zameriava na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre afganské bezpečnostné zložky. Od marca vojakov doplnia dvaja, ktorí budú školiť príslušníkov technického personálu Afganskej národnej armády pre vrtuľníky Mi-17/171. Civilná misia EUPOL Afganistan začala svoju činnosť v roku 2007, ukončená bude tento rok. Hlavným cieľom misie EUPOL Afganistan je reforma afganskej polície. V roku 2015 pôsobili v misii EUPOL Afganistan dvaja policajti zo Slovenska. Naša krajina je zapojená aj do pozorovateľskej misie OSN na Blízkom východe UNTSO (misia OSN pre dohľad nad udržiavaním prímeria). V roku 2015 pôsobili na Golanských výšinách (Sýria/Izrael) dvaja príslušníci OS SR a tak by to malo byť aj v tomto roku.