Regióny

Minulý štvrtok dosiahla teplota na niektorých miestach viac ako 14 stupňov, informuje SHMÚ

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Minulý týždeň vo štvrtok 4. februára dosiahla teplota na niektorých miestach Slovenska viac ako 14 stupňov Celzia. Meteorológovia namerali v Nitre 12,3 stupňa Celzia, čím sa prekonal rekord zo 4. februára 1990. Vtedy bola teplota 11,5 stupňa Celzia. Rekord bol vyrovnaný aj v Hurbanove. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti

 

   “V Hurbanove bol 4. februára 2021 vyrovnaný rekord 12,6 stupňa Celzia zo 4. februára 1967, a znamená to, že v týchto dvoch dňoch tam namerali najvyššiu hodnotu teploty vzduchu pre 4. február, aspoň za posledných 121 rokov, od roku 1901,” priblížili meteorológovia. Pokračujú, že na Slovensku sa vo februári prejavujú teplotné výkyvy. Pomerne rýchlo sa striedajú teploty vzduchu a ovplyvňujú tak aj skupenstvo zrážok. Vo vyšších nadmorských výškach padajú podľa meteorológov tekuté zrážky. V najnižších polohách, naopak, padá zamrznutý dážď alebo padajúce tekuté zrážky zamŕzajú na zemskom povrchu či na predmetoch blízko neho.

“Takáto situácia nastala aj v nedeľu (7. 2.) večer a v noci na pondelok (8. 2.),” podotkli. V obci Liesek v okrese Tvrdošín klesla v pondelok ráno teplota na mínus 6,4 stupňov Celzia, v Poprade na mínus 5,4 stupňa Celzia. Meteorológovia však poznamenali, že v rovnakom čase bola teplota vzduchu vo vyšších nadmorských výškach kladná. Išlo napríklad o obec Telgárt v okrese Brezno, kde bolo 0,4 stupňa a na Štrbskom Plese bolo 1,2 stupňa Celzia.

V súvislosti s monitoringom meteorologického sucha SHMÚ uviedlo, že na Slovensku sú normálne až veľmi vlhké podmienky. Deficit zrážok za posledných 90 dní je približne mínus 75 milimetrov v obci Oravská Lesná v okrese Námestovo a mínus 50 milimetrov v Čadci a Hurbanove. “Na takmer celom území Slovenska sucho naďalej nepozorujeme. V povrchovej vrstve je len lokálne na juhu Podunajskej nížiny začínajúce sucho,” tvrdí SHMÚ s tým, že na ostatnom území SR prevažujú normálne podmienky pôdnej vlahy, prípadne je tam nadbytok vlahy.