Domáce Prezidentské voľby

Mistrík dodržal slovo a odstúpil, tvrdí Mesežnikov

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Odstupujúci prezidentský kandidát Róbert Mistrík svojím dnešným gestom splnil to, čo sľúbil pri vstupe do kampane, teda, že nebude stáť v ceste silnejšiemu demokratickému kandidátovi. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že ide o prejav zodpovednosti a “snahu prispieť k vývoju, ktorý vylúči alebo skomplikuje vstup nesystémového kandidáta do aktívnej politiky”. Mistríkovo gesto tak podľa Mesežnikova prispeje k posilneniu silného demokratického kandidáta.

 

Tvrdenia, že Mistrík vzhľadom na konzervatívnejšie názory v niektorých oblastiach bude prijateľnejším kandidátom pre väčšiu skupinu voličov, ako v pondelok konštatovala aj strana SaS, nie sú podľa politológa namieste. “Pripisujú Mistríkovi niečo, čo nevyplýva z jadra jeho postojov,” uviedol. Podľa Mesežnikova strana týmto ukázala, že drží slovo, keď sa zaviazala Mistríka podporovať, nebolo to však nevyhnutné.

Róbert Mistrík sa vzdáva prezidentskej kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej. Mistrík to vyhlásil na dnešnej tlačovej besede. Podporovala ho opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) a mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia. Čaputovú podporuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov.