Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Čaputová vedie v prieskumoch. Odstúpený Mistrík v sume, ktorú na kampaň minul

Zuzana Čaputová je v prieskumoch momentálne jednotka. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA- Až do svojho odstúpenia najviac minul na kampaň Robert Mistrík. Vedec a jeden zo spoluzakladateľov politickej strany Sloboda a Solidarita strčil do vrecka aj svojich dvoch bývalých hlavných protikandidátov. Do kampane zapojil aj takzvané “tretie strany”. Jednou z nich bola manželka, ďalšou politická strana SaS. Spolu na svoju neúspešnú kandidatúru minul cez 600-tisíc eur.

 

Maroš Šefčovič (kandidát s podporou Smer-SD), ktorý sa aktuálne umiestňuje v prieskumoch verejnej mienky na druhom mieste, zatiaľ minul približne 210-tisíc eur a to prostredníctvom svojho účtu a účtu strany Smer-SD. Zuzana Čaputová (podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko) a aktuálna jednotka prieskumov minula cez 400-tisíc eur. Na jej účet prúdia dary občanov, napríklad len počas jedného dňa jej poslalo 189 ľudí až 8507 eur. Čaputová sa tak 16 dní pred voľbami dostáva nebezpečne blízko zákonného limitu.

Tento problém nemusí riešiť ani Béla Bugár ani Štefan Harabin. Harabin zatiaľ minul približne toľko, čo Šefčovič, Bugár napriek tomu že má na účte cez 400-tisíc minul len približne 290-tisíc eur.

Galéria
Maroš Šefčovič siahol po tradičných farbách a slovenskom znaku. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Béla Bugár chce hovoriť s Čaputovou – myslí už na budúcnosť?. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na snímke autobus prezidentského kandidáta ŠŠtefana Harabina. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Robert Mistrík zvolil bielo – modro-červené prevedenie billboardu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zuzana Čaputová Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next

Pol milióna na 8 mesiacov

Prezidentskí kandidáti môžu na volebnú kampaň minúť najviac pol milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty pre obidve kolá. Peniaze na kampaň musia viesť na transparentnom účte, každý si tak bude môcť počas kampane pozrieť, na čo kandidáti míňajú peniaze. Kampaň začala 10. januára a skončí sa 48 hodín predo dňom volieb, kedy začína moratórium.

Do finančného limitu, ktorý určuje zákon o volebnej kampani, sa započítavajú aj náklady na propagáciu, ktoré kandidát vynaložil v čase začínajúcom sa 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb. Kandidát tiež môže prijať dary a iné bezodplatné plnenia na volebnú kampaň. Ale iba od osoby s trvalým pobytom na Slovensku, firmy so sídlom na Slovensku či politickej strany registrovanej na Slovensku.

Finančné prostriedky určené na volebnú kampaň musí kandidát viesť na osobitnom účte v banke, kde musia byť vložené výlučne prevodom z iného účtu. Vkladať ich možno do 48 hodín predo dňom konania sa volieb. “Údaje na osobitnom účte musia byť bezplatne, diaľkovo a nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií,” hovorí zákon.