Domáce Politika Top

Mistríka by chceli na kandidátke do parlamentu viaceré strany. Konečne sa rozhodol

Mistríka by chceli na svojej kandidátke viacerí. Zdroj: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA – Robert Mistrík sa definitívne rozhodol. Po tom, čo sa pred prezidentskými voľbami vzdal kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej, sa začalo špekulovať, či sa nechystá do parlamentnej politiky. O ponuky núdzu nemal. Podľa informácii Glob.sk ho lanárilo hneď niekoľko politických strán. On však odmietol. 

 

Robert Mistrík si počas kampaňovania získal pomerne veľkú popularitu. Množstvo ľudí navyše ocenilo, že splnil sľub a vzdal sa v prospech nastupujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej. Po jeho prekvapivom kroku a pozitívnych reakciách širokej verejnosti sa mu začali hrnúť ponuky. Mistrík je jedným zo zakladajúcich členov strany Sloboda a Solidarita. Predseda strany Ruchard Sulík sa snažil Mistríka dlhodobo zlomiť a presvedčiť ho, aby v parlamentných voľbách 2020 kandidoval práve za jeho stranu. Podľa informácii Glob.sk to ale exkandidát na prezidenta odmietol a uviedol, že “už sa do politiky vracať nechce.” 

Sulík však nebol jediný, kto dal Mistríkovi ponuku. Podľa našich informácii ho k sebe lanáril aj predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý. Takmer celá Beblavého strana pritom pozostáva z odídencov z rôznych strán, či už to bolo SDKÚ alebo Sieť. Beblavému podľa nášho zdroja veľmi záležalo na tom, aby k sebe tak silnú tvár ako je Mistrík, prilákal. Neúspešne. Práve táto snaha o “prebratie” silnej tváre SaSky však nahnevala Richarda Sulíka. Mistrík pritom už od roku 2012 nie je členom SaS, v prezidentských voľbách kandidoval ako občiansky kandidát s ich podporou ale aj s podporou Spolu.

Najskôr viedol, potom padol

Robert Mistrík svoju kandidatúru v prezidentských voľbách ohlásil 15. mája 2018 prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Urobil tak krátko po tom, ako úradujúci prezident Andrej Kiska vyhlásil, že sa druhýkrát o post hlavy štátu uchádzať nebude. Od začiatku chcel kandidovať ako občiansky kandidát, preto začal so zbieraním podpisov. 11. januára 2019 odovzdal v Národnej rade SR petíciu s ich potrebným množstvom. Do boja o prezidentský palác išiel ako občiansky kandidát s podporou parlamentnej strany SaS a mimoparlamentnej Spolu – občianska demokracia.

Čo sa týka strany Sloboda a Solidarita Mistrík patrí k jej zakladajúcim členom. V strane pôsobil od roku 2009. Jeho pôsobenie v nej ale nemalo dlhé trvanie. Vystúpil z nej v roku 2012.

Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky 25 osobností spoločenského a kultúrneho života v Bratislave v pondelok 1. januára 2018. Na snímke chemik Robert Mistrík si prebral štátne vyznamenanie Pribinov krힾ I. triedy. Zdroj: TASR –/Pavel Neubauer

V neskoršom období po parlamentných voľbách 2016 patril k hlasným kritikom ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). Dôvodom bol spôsob, akým rezort prerozdeľoval v čase Plavčanovho ministrovania eurofondy na vedu a výskum.

Spočiatku v prieskumoch viedol. Keďže so Zuzanou Čaputovou sa zameriavali na podobný typ voličov dohodli sa, že sa v ten pravý čas ten slabší vzdá v prospech silnejšieho. Hoci to najskôr vyzeralo naopak, Zuzana Čaputová ho predbehla a on skutočne dodržal slovo a vzdal sa kandidatúry. Práve časť členov SaS ho za to neskôr otvorene kritizovala a nazvali jeho odstúpenie predčasným krokom.

Celý život vedcom

Robert Mistrík je celý život vedcom. K jeho úspechom ako vedca možno zaradiť získanie patentu, ktorý je základom pre hľadanie nových diagnostických markerov zákerných chorôb. V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava roka za najvýznamnejšiu inováciu. Za člena riaditeľov svetovej Metabolomickej spoločnosti bol zvolený v roku 2012 a opätovne zvolený v roku 2014. V roku 2016 publikoval spolu s lídrami v oblasti metabolomiky článok v časopise Nature Biotechnology, ktorý sa považuje za jeden z najvýznamnejších vedeckých časopisov na svete.

Robert Mistrík je tiež držiteľom Pribinovho kríža I. triedy., ktorý mu bol udelený prezidentom SR v roku 2018.

Čaputovú prišiel na volebnú noc podporiť aj Mistrík. Zdroj: SITA / Branislav Bibel