Domáce Spoločnosť

Mládež chápe naliehavosť problému zmeny klímy lepšie ako my, tvrdí prezidentka

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Potrebujeme rýchlu a zásadnú zmenu v tom, ako podnikáme, ako vyrábame energiu, riadime dopravu alebo investujeme. Musíme tiež zmeniť náš životný štýl. V utorok to počas Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave značnú časť svojho prejavu venovala problematike klimatických zmien. Okrem toho však hovorila aj o potrebe dôvery a zodpovednosti. Svet sa podľa nej musí popasovať s tým, že sa prestávajú rešpektovať pravidlá a zásady. Prezidentka tým nepriamo kritizovala Rusko aj režim v Sýrii.

 

„Tento rok oslavujeme 30. výročie Dohovoru o právach dieťaťa. Zdá sa, že naša mládež chápe naliehavosť problému zmeny klímy lepšie ako my. Akú budúcnosť pripravujeme pre naše deti? Aký príklad im ponúkame?” pýtala sa vo svojom príhovore počas Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN Čaputová. Prezidentka si myslí, že v boji za lepšiu klímu by sa mali spojiť národy a spolupracovať. „Čoraz častejšie počúvame lídrov krajín, ktorí hovoria o tom, ako stavajú národný záujem pred globálny. Najlepší spôsob, ako sa správať vlastenecky, spočíva v spolupráci. Zmenu klímy považujem za kľúčovú otázku,” dodala.

Vo svojom prejave tiež nepriamo kritizovala Rusko, ktoré v roku 2014 svojvoľne anektovalo ukrajinský Krym. „Treba si pripomenúť, že ak jedna krajina obsadí územie inej krajiny, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovým konaním,“ povedala Čaputová. Poukázala aj na zodpovednosť sýrskej vlády za chemické útoky. „Použitie chemických zbraní proti nevinným občanom nemožno ospravedlniť ako boj proti terorizmu,“ dodala hlava štátu.

Na záver svojho vystúpenia v OSN prezidentka vyzvala, aby sme využili „túto príležitosť na to, aby sme sa stali generáciou, ktorá položila základy spolupráce”. Čaputová vo svojom príhovore okrem iného tiež povedala, že jej je cťou vystupovať na takom významnom zhromaždení. Ocenila, čo všetko OSN vo svojej histórii dosiahla. OSN považuje za ochrankyňu pravidiel a práv.