Mladí majú vo svojej budúcnosti chaos. Mnohí študujú odbory, ktorým sa nechcú venovať

BRATISLAVA- Slovensko postráda tisíce pracovníkov. Prieskumy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) odhaľujú alarmujúcu situáciu slovenského trhu. Poukazujú na nedostatok pracovných síl a absolventov škôl. Preto sme sa rozhodli vyraziť do ulíc a zistiť kde sa študenti vidia o pár rokov neskôr.

 

Jedna z etáp prieskumov MPSVR sa zaoberala absolventami škôl. Po skončení vysokých či stredných škôl príde do roku 2023 na trh práce 320 tisíc absolventov. Tento počet údajne nepokryje aktuálne potreby trhu práce v najbližších piatich rokoch. Podľa prieskumov rezortu 64 percent absolventov stredných škôl a 54 percent absolventov vysokých škôl sa nezamestná v odbore, ktorý študujú. Či je tomu skutočne tak sme sa boli presvedčiť v uliciach Bratislavy.

Budúcnosť si každý študent plánuje po svojom. V odbore sa však skutočne mnohí nevidia. ,, V odbore ovocinárstvo -vinárstvo sa dá uplatniť, ale skôr v južných častiach Slovenska. Už teraz viem, že nemám v pláne pracovať v tomto odbore. Musel by som sa sťahovať,” povedal Tomáš zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorý momentálne pracuje vo vinárskych sadoch.

24 ročný Jaro z Trenčína zasa študuje odbor Učiteľstvo geografie a telesnej výchovy. Jeho predstava o vlastnej budúcnosti je tiež nejasná. ,,Možno sa zamestnám v odbore, ale určite nie hneď po škole. Teraz pracujem v športovom obchode. Je to síce mimo oboru, ale stále sa to týka športu,” poznamenal s úsmevom.

Sára z Bratislavy, ktorá študuje prekladateľstvo síce popri škole pracuje, ale nie v odbore, ktorý študuje. ,,Ako prekladateľka alebo tlmočníčka sa viem uplatniť dobre. Nad tým či zostanem pracovať v odbore som veľmi neuvažovala. Možno áno,” dodala myknutím pleca.

Natrafili sme aj na študentov, ktorí majú vo svojej budúcnosti jasno. Jedným z poctivcov bol Martin z Popradu. ,,Študujem na fakulte zdravotníctva, odbor Ošetrovateľstvo. Uplatnenie je a plánujem pracovať v tejto sfére, ale nie na Slovensku.” Podľa MPSVR ešte počas štúdia v danom odbore plánuje pracovať 80 až 90 percent študentov.

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Najviac vyhľadávaní sú na trhu práce najmä absolventi odboru IT. Naopak, najmenší záujem zamestnávatelia prejavujú o študentov masmédií a manažmentu. Iróniou je, že viac ako tretina opýtaných tvorí budúcich absolventov odborov masmédií a manažmentu. Svoju budúcnosť, ale až tak čierno nevidia. ,,Myslím, že možnosť uplatnenia je veľmi dobrá a široká. Plánujem sa v odbore zamestnať na trvalo. Už teraz v odbore pracujem popri škole,” vysvetlila Karolína z Univerzity Komenského v Bratislave.

Študentka ekonomiky a manažmentu Klaudia vidí vo svojom odbore množstvo príležitostí. ,,Zamestnať sa môžem v reklamných a marketingových agentúrach a podnikoch, prípadne v hociakom inom podniku, ktorý má svoje vlastné marketingové oddelenie. Ak sa mi podarí nájsť vhodné pracovné miesto, rada by som pracovala v tejto oblasti,” poznamenala.

Aj Soňa zo Žiliny vidí svoju budúcnosť v odbore, ktorému sa venuje. ,,Študujem mediálnu komunikáciu. Je viacero možností uplatnenia sa. Prácu v tomto odbore ponúkajú rôzni zamestnávatelia. Plánujem sa v oblasti médií neskôr uplatniť.”

Zdroj: TASR / František Iván

Viac o téme: anketa, IT, manažment, masmédiá, MPSVR, odbor, prieskum, reakcie, študenti, trh práce, vysoká škola

Súvisiace články