Spoločnosť Zahraničné

Mladík podomácky zhotovil ventilátor, ktorý pomôže pacientom. Stačili na to bežné veci

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Dano Veselský

MOGADIŠO – Dvadsaťjedenročný Somálčan zostrojil pľúcny ventilátor, ktorý má nemocniciam v hlavnom meste Mogadišo pomôcť v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra DPA.

 

Mohamed Adawe Mohamed zariadenie zostrojil s použitím rôznych vecí ako kusy dreva, plastu a elektroniky. Prístroj pomáha pacientom dýchať. “Naša krajina nemá dostatok finančných zdrojov na to, aby žiadala drahé zdravotnícke vybavenie zo zahraničia, preto som sa sám seba opýtal, čo môžem urobiť pre ľudí,” povedal.

Pľúcny ventilátor podľa jeho slov stojí v prepočte približne 3600 až 36.000 eur. Jeho prístroj sa dá zostrojiť za približne 1380 eur. Dodal, že v prípade poskytnutia finančnej podpory je schopný za mesiac zostrojiť najmenej 70 takýchto prístrojov. Mohamedovo zariadenie pritiahlo pozornosť členov somálskej vlády i zdravotníckych úradov, ktoré ponúkli, že prístroj otestujú.

Riaditeľ jednej z nemocníc v Mogadišo povedal, že prístroj pacientom pomáha, aj keď nie je na 100 percent dokonalý. Somálsko podľa DPA zaznamenalo viac ako 900 prípadov nákazy koronavírusom a 44 úmrtí. Epicentrom nákazy v krajine je práve Mogadišo.