Spoločnosť Koronavírus Domáce

Mnohé firmy čaká náročný pondelok. Niektoré sa vopred zásobujú

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Mnohé firmy čaká pre víkendové celoplošné testovanie náročný pondelok (2.11.). Ak firmám vypadnú kľúčoví zamestnanci, alebo veľa pracovníkov z toho istého oddelenia či divízie, ohrozená môže byť výroba. Pre TASR to uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov (APZ) Andrej Lasz. Ako doplnil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina, firmy sa už vopred zásobujú a tento týždeň sa snažia vybaviť čo najviac objednávok, pretože počítajú s určitými výpadkami.

 

Niektoré firmy podľa Lasza už niekoľko mesiacov na vlastné náklady priebežne testujú zamestnancov, aby sa vyhli obmedzeniu alebo zastaveniu výroby. “V prípade pracovníkov kritickej infraštruktúry mnohé z nich vytvorili aspoň dva tímy,” priblížil. Každé prerušenie totiž znamená nesplnenie kontraktov či pokuty od dodávateľov energií. Existujú aj výrobné zariadenia, ktoré sa po odstavení natrvalo poškodia, čo predstavuje straty v miliónoch eur. Ide napríklad o hutnícky priemysel.

“V prípade celoplošného testovania dnes nevieme odhadnúť počet pozitívne testovaných zamestnancov, ktorí budú PN, prípadne počet tých, ktorí sa na celoplošnom testovaní rozhodli nezúčastniť a čaká ich povinná 10-dňová karanténa,” upozornil Lasz. Firmám asociácia odporúča, aby v predstihu informovali svojich zamestnancov, ako budú postupovať v prípade, že sa zamestnanec rozhodne nezúčastniť sa na celoplošnom testovaní. “Je to na vzájomnej dohode zamestnávateľov a zamestnancov. Považuje sa to však za prekážku na strane zamestnanca. Taká osoba nemá nárok na poberanie PN. Firma jej v takejto situácii môže na 10 dní nariadiť aj neplatené voľno,” poznamenal Lasz.

Podľa PAS zamestnávatelia v tejto chvíli nemajú právu vyžadovať od svojich pracovníkov, aby sa preukázali negatívnym testom. “A je otázne, či bez zmeny zákonov je vôbec právne čisté im takúto právomoc dávať,” vyhlásil Serina. Nepredpokladá, že by firmy nedokázali preklenúť jeden týždeň v prípade výpadku nejakého percenta zamestnancov.

Pracovno-právne otázky

Firmy tento týždeň riešia v súvislosti s celoplošným testovaním obyvateľstva na prítomnosť nového koronavírusu niekoľko otázok. Okrem výpadku zamestnancov sa vyskytujú aj pracovno-právne otázky v súvislosti s pracovníkmi, ktorí sa rozhodnú nezúčastniť sa na testovaní. Pre TASR to uviedol prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Solík. Na mnohé otázky firmy ešte stále nepoznajú odpoveď.

Prvoradým problémom však i tak podľa Solíka ostáva potenciálny výpadok zamestnancov súvisiaci s podmienkami zákazu vychádzania, ktoré v stredu (28. 10.) oznámila vláda. Po pracovno-právnych otázkach v spojitosti so zamestnancami, ktorí sa nebudú chcieť dať otestovať, riešia firmy aj ďalší problém, a to preukazovanie sa negatívnym testom. Zatiaľ totiž nie je k dispozícii vyhláška hlavného hygienika a firmy teda nevedia, ako majú v tomto smere postupovať. “Veľké firmy majú ešte štvrtý okruh problémov, keďže im štát umožnil testovanie vo vlastnej réžii a viacerí zamestnávatelia ho plánujú využiť,” poznamenal Solík.

Ako vysvetlil, zodpovedný zamestnávateľ podľa jeho názoru robí už teraz všetko pre to, aby predišiel nákaze na pracovisku. “Vyžadovanie testov je na jednej strane pochopiteľnou požiadavkou, no zároveň je s ňou spojených viacero právnych otázok, na ktoré nepoznáme dodnes odpoveď, keďže štátne orgány ešte nevydali všetky potrebné usmernenia,” doplnil Solík.

Postup voči zamestnancom, ktorí sa rozhodnú pre neúčasť na testoch, budú podľa neho firmy riešiť individuálne. “Možnosti, ktoré sú k dispozícii, začínajú plateným voľnom, dovolenkou či prácou z domu a končia neplateným voľnom alebo absenciou,” vymenoval. V istej miere je to podľa neho otázkou ochoty zamestnávateľa i pracovníka dohodnúť sa.

Ako dodal Solík, kým veľkým firmám štát umožnil testovanie vo vlastnej réžii, mnohé menšie firmy sa spoliehali na to, že im zamestnancov otestujú súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Časom však vládni predstavitelia menia podmienky aj v oblasti uznávania výsledkov testov, informácie sú tak podľa Solíka zmätočné a zmeny na poslednú chvíľu komplikujú život najmä tým, ktorí sa v tejto situácii správajú zodpovedne.

 

Vyžadovanie testov je na jednej strane pochopiteľnou požiadavkou, no zároveň je s ňou spojených viacero právnych otázok. Zdroj: TASR / František Iván