Politika Zahraničné Top

Mocenský boj o celibát vo Vatikáne. Pápež poslal prefekta na nútenú dovolenku

Pápež František poslal na dovolenku prefekta. Zdroj: SITA / AP

RÍM – Pápež František poslal na nútenú dovolenku prefekta pápežského domu, arcibiskupa Georga Gänsweina. Dôvodom sú písomné pripomienky emeritného pápeža Benedikta XVI. o celibáte. Podľa nich sú katolícki duchovní povinní byť sexuálne zdržanliví a nesmú sa zosobášiť. Gänswein je považovaný za blízkeho človeka Benedikta. Informované zdroje vidia v opatrení “trest” za príliš konzervatívne zmýšľanie Gänsweina.

 

Poslanie na dovolenku sa prakticky rovná zbaveniu Gänsweina moci. Prefektúra pápežského domu, ktorej bol doteraz šéfom, má na starosti návštevy pápeža v Ríme aj mimo neho a organizuje verejné i súkromné audiencie. Nemecký arcibiskup by mal mať teraz možnosť na prianie Františka venovať viac času emeritnému pápežovi.

Samotný Gänswein ani hovorca Vatikánu zatiaľ nepodali žiadne oficiálne vyhlásenia. Možnou príčinou dočasnej dovolenky môže byť podľa katolíckych novín “Tagespost” a agentúry “Kathpress” aj nešťastná prezentácia jednej knihy od kardinála Roberta Saraha o kňazstve a celibáte.

Na archívnej fotke je pápež Benedikt XVI. a Georg Gänswein. Zdroj: SITA / AP

Kňazi sa nesmú nechať pomýliť

V knihe sa okrem iného píše, že kňazský úrad vyžaduje “úplné odovzdanie muža” a nasledovanie Ježiša, čo by nebolo možné bez celibátu. Kňazi by sa vraj nemali nechať zmiasť “diabolskými klamstvami” a “chybnými trendmi”.

Publikácia bola považovaná za urážku pápeža Františka, ktorý sa má pohrávať s myšlienkou uvoľniť celibát v obmedzenej miere. Pozorovatelia očakávajú, že František by mohol v nasledujúcich týždňoch povoliť zasvätenie tzv. viri probati, teda “osvedčených” ženatých mužov.

Svätenie ženatých mužov v istých prípadoch podporila aj biskupská synoda v októbri minulého roka. Toto odporúčanie sa vzťahuje iba na amazonský región, aby sa vyrovnal nedostatok miestnych kňazov. 

Mohlo by vás zaujímať