Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika Top

Mochovciam hrozí katastrofa, píšu rakúske médiá. Slovenskí experti majú jasný názor

Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. (TASR/Henrich Mišovič)

BRATISLAVA – Rakúsko je známe svojím odporom k jadrovej energetike. Teraz sa v tamojších médiách objavila šokujúca správa o slovenskej atómovej elektrárni Mochovce. Podľa nej má mať zariadenie závažné nedostatky. Dokonca špekulujú o tom, že v prípade zemetrasenia by mohlo dôjsť k nehode s únikom radiácie.

 

Rakúska organizácia na ochranu životného prostredia Global2000 žiada zastavenie prác na projekte atómovej elektrárne Mochovce 3. Tvrdí, že sa na ňu obrátilo viacero bývalých zamestnancov a inžinierov s príslušnou fotodokumentáciou, ktorá má dokazovať “závažné chyby” na reaktoroch. Organizácia o tom informovala dnes ráno. 

Výpovede svedkov a fotografie majú dokazovať, že bezpečnostný plášť reaktora sa kvôli vŕtaniu poškodil a v prípade zemetrasenia alebo explózie môže dôjsť k jeho zlyhaniu, čo by mohlo spôsobiť závažnú nehodu.

Na archívnej snímke je zachytená montáž vnútroreaktorových častí. (TASR/Henrich Mišovič)

Vražda Kuciaka ho donútila prehovoriť

S informáciami prišla  stránka krone.at. Informuje o tajnom stretnutí so slovenským technikom v Bratislave, ktorý varoval pred hroziacou katastrofou.

“Som to dlžný svojim deťom! Už nedokážem žiť s tým, že viem o hroziacom nebezpečenstve a mlčať o ňom,” cituje krone.at svoj zdroj. Muž vraj je trojnásobný otec rodiny a mal pracovať ako technik v atómovej elektrárni Mochovce. On tvrdí, že po bezpečnostnej prestavbe je blok 3 ešte nebezpečnejší, ako bol.

“Sú tam neuveriteľné konštrukčné prehrešky, ktoré robia z reaktorov 3 a 4 reaktory smrti,” povedal zdroj. “Viem, že u nás na Slovensku je nebezpečné hovoriť o korupcii, mafii a politických intrigách. Ale práve vražda novinára Kuciaka z minulého roka ma donútila k tomu, vyjsť z úkrytu. Nebyť zbabelcom. Preto dnes poviem, čo sa deje,” povedal informátor pre krone.at.

“Posilnením kotevných dosiek sa mala spevniť veža na redukciu tlaku. Ale stal sa opak,” uviedol zdroj a zhrnul hlavný problém. “Kovový kryt bol prederavený diamantovými vrtákmi. Je posiaty 10-tisícmi vrtmi. Teraz sa veža podobá na syr ementál.”

Tisíce vrtov mali poškodiť bezpečnostný plášť. (Global 2000)

Hrozí jadrová nehoda?

“Na základe týchto nám zverených informácií musíme predpokladať, že statika budovy reaktora je oslabená a hermetické komory, ktoré by mali v prípade havárie zabrániť úniku rádioaktívnych látok, sú poškodené,” uviedol hovorca Global2000 Reinhard Uhrig, ktorý sa tiež zúčastnil stretnutia v Bratislave.

“Keď do týchto stien vŕtate, musíte byť opatrní, aby ste nepoškodili oceľové výstuže, inak môže dôjsť k oslabeniu stability stavby v prípade zemetrasenia alebo výbuchu. Keďže boli steny ešte pred vŕtaním obložené a oceľové plechy neboli odstránené, nevedelo sa, kde sa výstuže nachádzajú. Bez zariadenia na vyhľadávanie kovov sa to vykonalo ‘úplne naslepo’,” cituje Uhrig spomínaného svedka.

Global2000 si tiež do Viedne pozvala strojného inžiniera s dlhoročnými skúsenosťami so stavbou a prevádzkou atómových elektrární. Ten bol v Mochovciach zodpovedný za inštaláciu dieselových generátorov. On mal ochranárov informovať o “absolútne nedostatočnej” koordinácii stavebných prác medzi jednotlivými zainteresovanými firmami.

Tretí reaktor v Mochovciach má byť uvedený do prevádzky v lete. Štvrtý blok má nasledovať o rok neskôr. Výstavba prvých dvoch blokov elektrárne sa začala v roku 1985. 

Reakcia Slovenských elektrární

Glob.sk oslovil v súvislosti s informáciami v rakúskych médiách aj Slovenské elektrárne. Vo vyjadrení sa ostro vyhradzujú voči spôsobu, akým protijadrová organizácia Global2000 šíri v rakúskych médiách poplašné správy o nových jadrových blokoch v Mochovciach.

“S odvolaním sa na anonymný zdroj tvrdí, že masívna, jeden a pol metra hrubá železobetónová obálka nového reaktora v Mochovciach nie je dosť bezpečná, lebo sa do nej vŕtalo a kotvili sa do nej technológie,” píše v odpovedi manažér externej komunikácie a udržateľného rozvoja Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Ako dodáva, toto tvrdenie je zavádzajúce, nepravdivé a “zo strany Global2000 ukazuje na absolútnu neznalosť komplexných projektov zvyšovania seizmickej odolnosti rozostavaných aj existujúcich jadrových elektrární a na cielené šírenie strachu a paniky medzi obyvateľmi Rakúska a Slovenska”.

Vysvetľuje, že počas výstavby 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach realizovali Slovenské elektrárne komplexný projekt zvyšovania seizmickej odolnosti. “V rámci neho bolo na oboch blokoch nainštalovaných viac ako 60-tisíc oceľových kotviacich platní podľa presných inžinierskych prepočtov a schváleného projektu.”
Výsledkom je zvýšenie odolnosti oboch blokov voči akýmkoľvek zemetraseniam, ktoré by sa mohli vyskytnúť na území lokality jadrovej elektrárne Mochovce. Vo vyjadrení Šarišský tiež zdôrazňuje, že v uplynulých týždňoch veľmi dôkladne testovali tesnosť hermetickej zóny elektrárne s vynikajúcim výsledkom.

Poplašné správy

Slovenské elektrárne ďalej v stanovisku vysvetľujú, že cieľom Global2000 je zastaviť spustenie 3. a 4. bloku akýmikoľvek prostredkami. “Využívajú na to prostriedky, ktoré hraničia so šírením poplašných správ. Ich požiadavky a návrhy považujeme za účelové a odmietame ich v plnom rozsahu.”

Podobný názor vo vyhlásení z 11. marca vyjadrila aj Slovenská nukleárna spoločnosť (SNUS), ktorá združuje odborníkov s profesijným a študijným záujmom o jadrovú techniku, jadrovú energetiku a využitie ionizujúceho žiarenia.

Organizácia Global2000 tiež žiadala o stretnutie s predstaviteľmi Slovenských elektrární. Tie ho však odmietli so slovami:  “S úctou Vašu žiadosť odmietame. Kľúčovou úlohou Vašej organizácie je zastaviť všetky jadrové aktivity všetkými možnými prostriedkami na celom svete. Naším cieľom je pokračovať vo výrobe elektriny z jadra. Jadrová energia je jedným z najbezpečnejších spôsobov výroby elektriny vo svete a najväčším zdrojom nízkouhlíkovej elektriny v Európe, ktorý zabráni vypusteniu miliónov ton emisií CO2.”
Slovenské elektrárne v závere listu hovoria, že sa s predstaviteľmi Global2000 radi stretnú, “keď budeme vidieť, že ste schopní prijať odlišné názory a uznať jadrovú energiu za jeden z legitímnych spôsobov výroby nízkouhlíkovej elektrickej energie.”
Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO34) 3. novembra 2014. (TASR/Henrich Mišovič)

Reakcia Úradu jadrového dozoru SR

Glob.sk oslovil so žiadosťou o reakciu aj Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR). Ten v stanovisku zdôraznil, že s rakúskou vládou vedie tzv. Bezpečnostný dialóg o EMO3,4 na vládnej aj expertnej úrovni. “Navyše v snahe o korektný a ústretový prístup nad rámec uvedeného dialógu poskytuje detailné informácie aj zástupcom GLOBAL 2000 a to písomne ako aj počas osobného stretnutia, naposledy vo februári 2019, kde im detailne odpovedal na všetky ich otázky a poskytol špeciálne pre nich pripravenú prezentáciu.” Napriek tomu GLOBAL 2000 ďalej šíri svoje neopodstatnené tvrdenia, dodáva riaditeľka kancelárie úradu Mgr. Miriam Vachová.

Hoci ÚJD SR opakovane vyjadril nespokojnosť s riadením procesu dostavby EMO3,4 zo strany manažmentu spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., a z dôvodu nedostatočnej kontroly na strane držiteľa povolenia vykonáva dôkladnú hĺbkovú kontrolu v podstatne väčšom rozsahu ako je bežné, vysvetlil úrad. “ÚJD SR dôrazne trvá na svojich predchádzajúcich vyhláseniach, že ak nebudú splnené všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť a s pozitívnym výsledkom odskúšané všetky systémy elektrárne, uvádzanie do prevádzky, ktoré sa začína zavezením jadrového paliva do reaktora, nepovolí,” píše sa vo vyhlásení pre Glob.sk.

ÚJD SR odmieta tvrdenia Global2000 ohľadom zníženej odolnosti stien reaktora vplyvom vŕtania. “V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že žiadne vŕtanie do plášťa reaktora sa nekonalo. Kotviace prvky v súvislosti so zvyšovaním seizmickej odolnosti jadrového zariadenia boli inštalované do stavebných konštrukcií niektorých objektov EMO3,4, okrem iného do stien hermetickej zóny, podľa vopred schváleného projektu,” zdôrazňuje.

“Na základe zistení môžeme potvrdiť, že nedošlo k oslabeniu oceľovej výstuže stien a stropov. Kvalitu vyhotovenia hermetickej obálky potvrdzuje aj úspešne vykonaná integrálna skúška pevnosti a tesnosti, pri ktorej sa pri maximálnom pretlaku meria aj priehyb vybratých stien a stropov na hranici hermetickej zóny,”  dodáva riaditeľka kancelárie úradu Mgr. Miriam Vachová v stanovisku.