Politika Zahraničné

Moje zdravie mi dovoľuje vykonávať funkciu kancelárky, vyhlásila Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na posledných oficiálnych prijatiach sedela. Na obrázku s fínskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová chápe záujem médií o svoje zdravie, pričom však opätovne zdôraznila, že aj napriek nedávnym triaškam je spôsobilá naďalej vykonávať svoju funkciu. Merkelová to vyhlásila v piatok v Berlíne počas letnej tlačovej konferencie o otázkach domácej a zahraničnej politiky. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Merkelová v reakcii na otázky novinárov uviedla, že sa cíti “dobre”, pričom zdôraznila, že “ako človek má osobný a zásadný záujem na stave svojho zdravia”.

Kancelárka tiež pripomenula, že v roku 2021 opustí politiku. “Dúfam však, že ma potom čaká ešte ďalší život, ktorý by som chcela prežívať v dobrom zdraví,” dodala.

Ako pripomína agentúra DPA, Merkelová – ktorá oslávila v utorok 65. narodeniny – mala v posledných týždňoch niekoľko záchvatov triašky, pričom následne absolvovala niekoľko oficiálnych ceremónií v sede.

Merkelová odsúdila Trumpove xenofóbne výroky

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúdila xenofóbne vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré v nedeľu adresoval v sérii príspevkov na svojom účte na Twitteri štyrom nebelošským členkám Snemovne reprezentantov Spojených štátov. Jeho vyjadrenia, ktoré kongresmanky označili za rasistické, podľa Merkelovej idú proti tomu, čo z Ameriky robí skvelú krajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Merkelová vyhlásila, že od Trumpových slovných útokov sa dôrazne dištancuje a dotknutým ženám vyjadrila svoju solidaritu.

Trump štyri kongresmanky – Alexandriu Ocasiovú-Cortezovú, Rashidu Tlaibovú, Ayannu Pressleyovú a Ilhanu Omarovú – v nedeľu na Twitteri obvinil, že nenávidia Ameriku, a vyzval ich, aby sa “vrátili” do krajín svojho pôvodu.

Podľa kancelárkiných slov avšak sila Ameriky spočíva v tom, že skvelú krajinu z nej vytvorili práve ľudia rozličných národností.

Merkelová sa na tlačovej konferencii takisto vyjadrila i k otázke brexitu. Zdôraznila, že “ak Británia potrebuje viac času, mali by sme jej ho poskytnúť”, citoval kancelárku denník Die Welt.

Británia podľa jej slov bude partnerom Nemecka aj vtedy, keď už nebude členským štátom Európskej únie, napísala agentúra Reuters. Spolupráca s nástupcom premiérky Theresy Mayovej bude závisieť od toho, ako sa postaví k Európskej komisii.

Británia má EÚ opustiť 31. októbra. V momentálne prebiehajúcej voľbe na predsedu Konzervatívnej strany medzi sebou súperia minister zahraničných vecí Jeremy Hunt so svojím predchodcom vo funkcii a súčasným favoritom prieskumov Borisom Johnsonom.

Merkelová podporuje prístup von der Leyenovej k migračnej politike EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje novú energiu, ktorú do diskusie o migračnej politike Európskej únie prináša budúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Leyenová v piatok v rozhovore pre nemecký denník Bild vyhlásila, že súčasnú migračnú politiku Únie treba reformovať v prospech stredozemských krajín.

“Nikdy som úplne nerozumela tomu, prečo Dublin (dublinské pravidlá) pracuje s jednoduchou rovnicou: ‘Tam kde migrant po prvýkrát vstúpi na európsku pôdu, musí aj zostať’,” povedala budúca predsedníčka Európskej komisie.

Nemecká kancelárka verí, že nie je možné, aby sa pri každej jednej lodi s migrantmi hľadali nové riešenia európskej migračnej politiky, a zasadzuje sa za konkrétny “časovo obmedzený mechanizmus”.

“Záchranné operácie na mori nie sú len našou povinnosťou, ale sú tiež príkazom humánnosti,” dodala.

Zvolenie svojej bývalej ministerky obrany za predsedníčku Európskej komisie považuje Merkelová za dobrú správu pre Európu. Únia musí byť podľa jej názoru schopná konať, pričom za hlavné výzvy označila otázky migrácie a ochrany prírody.