Domáce Politika Koronavírus Top

Sulík a Matovič opäť nenašli spoločnú reč. Na situáciu už zareagovala aj Čaputová

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Semafor zdravia. Takto predstavitelia SaS na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom nazvali svoj vlastný plán, ktorý odprezentovali iba niekoľko hodín pred rokovaním Ústredného krízového štábu. Riešia v ňom prerozdelenie Slovenska z pohľadu počtu nakazených, cezhraničný režim, odškodnenie zatvorených prevádzok či spôsob komunikácie smerom k verejnosti. To, ako s ním bude nakoniec naložené, je však nateraz otázne. Matovičov minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) má totiž svoj vlastný. Ten Sulíkov hodil premiér do koša ešte pred tým, ako bol dokončený. 

 

Podpredseda vlády pre ekonomiku a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík skritizoval viaceré súčasné kroky v boji proti koronavírusu, ktoré označil za chaotické. Vytkol tiež spôsob, akým vláda s verejnosťou komunikuje. Ich plán by oproti tomu mal byť „jasný, logický, pochopiteľný.“ Postavený je na semafore zdravia, na základe ktorého sa má rozlišovať medzi oblasťami, kde je veľký počet infikovaných a tými, kde je infikovaných menej. Od toho sa odvíja všetko ďalšie. „Nepovažujeme za správne upraviť jednu sadu opatrení na celé Slovensko bez ohľadu na to, kde je koľko infikovaných,“ vysvetlil. Sulíkov semafor má osem kapitol. V prvej sú všeobecné opatrenia. Ako povedala poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, tieto platia vždy a za každých okolností a zahŕňajú také základné veci, ako je presný postup pri pozitívnom výsledku testu či návrate z červenej krajiny, dodržiavanie odstupu, nosenie rúšok, používanie klimatizácie či vetranie.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

O ďalších špecifických opatreniach už informoval Sulík, ktorý ako po prvom siahol po kľúči na rozdelenie Slovenska, a to nie na základe okresov. Zvolil si oblasti, ktoré spadajú pod jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva. Tých je na rozdiel od okresov iba 36. „Rozdeliť Slovensko na 36 obvodov je lepšie, ako ísť podľa jednotlivých okresov,“ uviedol.

Ďalším krokom je výpočet skóre, kde by sa malo prihliadať na incidenciu, čiže počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, incidenciu medzi ľuďmi nad 65 rokov, nárast incidencie a tiež na pozitivitu, čiže to, koľko percent testovaných malo pozitívny výsledok.

Existovali by štyri pásma – zelené, žlté, červené a čierne – ktoré by zohľadňovali práve stav, v akom by sa jednotlivé oblasti Slovenska nachádzali.

Ďalej sa zameral tiež na plán testovania, cezhraničný režim, evidenciu trasovania pozitívnych prípadov, komunikáciu, odškodnenie prevádzok ale aj organizačné zabezpečenie všetkého, čo vo svojom pláne liberáli navrhujú.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Uvidíme čo sa stane

Na pláne obnovy z dielne SaS podľa Sulíka pracovala osmička odborníkov, ich mená však konkretizovať nechcel. Naznačil, že je to preto, aby na týchto ľudí nebolo teraz nazerané negatívne.

Ešte pred brífingom na sociálnej sieti Facebook zverejnil stručný nápis: „Mongolsko dnes zajasá.“ Predseda vlády Igor Matovič mu totiž ešte minulý týždeň odkázal, že svoj plán môže ponúknuť krajine, ktorá zatiaľ žiaden nemá, možno Mongolsku. Svoj plán mal okrem toho krízovému štábu predstaviť dnes aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

O tom, že Krajčí niečo takéto pripravuje, vraj Sulík nevedel. „Ale najvyšší čas,“ okomentoval. Je si tiež vedomí postoja Igora Matoviča. “Premiér mi verejne odkázal, že o to nemá záujem,” povedal. Na diskusiu s odborníkmi boli však podľa Sulíka pripravení, pričom za dôležité považuje to, aby Slovensko už malo plán a nie to, kto ho predloží. „Uvidíme, čo sa stane“ povedal.

 

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Cesta do pekla 

To, či Igor Matovič má alebo nemá záujem o Sulíkov plán sa jasne ukázalo už pred dnešným rokovaním Ústredného krízového štábu. Premiér ho totiž označil za “cestu do pekla.” Námietky vyjadril najmä voči regionálnej diferenciácii, ktorá je podľa neho nezodpovedná. “Ak to budeme mať na západe krajiny zelené, ale nebude nás zaujímať, či východ nám horí, je nezodpovedné. Nás teda akože nemá zaujímať, že v inom kúte krajiny budú zomierať ľudia? Dôležité je, aby sme v Bratislave išli do reštaurácie a dáme si tam ‘cigárko’?” opýtal sa premiér, podľa ktorého sa musíme na Slovensko pozerať ako na jednotnú krajinu.

Matoviča okrem toho uviedol, že Sulík by mal svoj plán najskôr predstaviť konzíliu odborníkov a pandemickej komisii a na krízový štáb by sa mal dostať až potom, keď dostane zelenú od nich. A tak sa aj nakoniec stalo. Sulík podvečer počas rokovania  krízového štábu sám uviedol, že svoj protipandemický plán najskôr predložia pandemickej komisii, aby sa k nemu vyjadrila, a až potom na krízovom štábe. “Oceňujem konštruktívny prístup, že to dáme odborníkom a oni sa k tomu vyjadria,” uviedol Sulík.

Na stole dnes nakoniec nebol ani návrh Mareka Krajčího. “Chceli sme to dnes predstaviť, ale keďže ľudia sú v neustálom chaose, nech teda najskôr predstaví plán pán Sulík a nech sa aj na úrovni odborníkov vyselektuje plán, podľa ktorého pôjdeme,” uviedol ešte pred rokovaním štábu šéf rezortu zdravotníctva.

Ako však vyplynulo zo slov Richarda Sulíka, Krajčí je myšlienke rozdelenia Slovenska naklonení . “Teší ma, že Marek Krajčí navrhuje posudzovať Slovensko nie ako celok, ale podľa jednotlivých regiónov v závislosti, kde je aká veľká miera nakazenia,” uviedol Sulík. Ako sme už spomínali vyššie, bol to pritom práve premiér a Krajčího stranícky šéf, kto sa ešte pred rokovaním štábu vyslovil proti regionálnej diferenciácii.

 

Zdroj: TASR / Dano Veselský

Čaputová: Lepšie mať dva plány ako žiaden 

Na situáciu ohľadne protipandemického plánu už reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová a to slovami, že oceňuje každého, kto sa k riešeniu koronakrízy stavia konštruktívne. “Oceňujem teda aj prístup ministrov hospodárstva a zdravotníctva a ich prácu, pretože podrobný a dlhodobejší plán v tejto situácii potrebujeme,” uviedla.

Podľa nej  treba oceniť aj vedcov, ktorí obom ministrom pomáhali. “Je lepšie mať dva plány ako žiaden a ešte lepšie je mať jeden spoločný. O to je potrebné sa teraz usilovať,” dodala.