Regióny Bratislava Trenčín Top

MONIKA JANKOVSKÁ trpí psychickým ochorením! DETAILY Z POSUDKU po návrate domov hovoria jasne

BRATISLAVA – Navrhovali jej plnú invaliditu! V posudku, ktorý si vyžiadal obhajca bývalej sudkyne a štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky Jankovskej Peter Erdös, sa píše, že žije s neustálym pocitom, že ju opäť zatvoria. Spomína na prejavy neľudskosti, šikanu, pocity bezmocnosti. Pomohlo jej domáce prostredie? Tento posudok má Zoznam.sk k dispozícii.

 

Po ročnom pobyte vo väzbe prepustili Moniku Jankovskú domov s náramkom na nohe a povinnosťou hlásiť sa každé dva týždne u probačnej a mediačnej úradníčky. Jej psychický stav je podľa posudku už takmer dva roky katastrofálny. Bol dôvodom mnohých hospitalizácií v nemocniciach, vrátane väzenskej v Trenčíne. Dospela až do takého zúfalstva, že držala hladovku, neskôr sa pokúsila o samovraždu, keď sa predávkovala liekmi. Podľa znaleckého posudku, ktorý vypracovala znalkyňa z odboru zdravotníctvo a farmácia, odvetvie psychiatria, sa jej stav nelepší ani po prepustení domov. Na kontrole z konca mája tohto roku ju lekár popísal ako depresívnu, slabú, s diagnózou Adaptačné poruchy. “Krátko na to, 2.6., absolvovala kontrolu posudkovým lekárom, ktorý odporučil výhľadovo posúdiť invaliditu,” píše sa v posudku.

Ani v luxusnom byte v srdci Bratislavy sa Jankovskej nevodí lepšie.
Zdroj: topky/Vlado Benko

Strach a desivé sny

Aj keď je Monika Jankovská konečne doma, ničia ju otrasné zážitky. “Nevie čo má hovoriť, stále sa spamätáva, bojí sa aj spať, trápia ju desivé sny,” napísal psychiater do Jankovskej zdravotnej dokumentácie krátko po jej prepustení. Doplnil, že je depresívna, stále udáva samovražedné myšlienky, je pesimistická. Dostala niekoľko druhov liekov na upokojenie, aj na spanie. “Snaží sa spamätať, venuje sa domácim prácam, má množstvo nadbytočných vecí, šiat, kozmetiky, ale prestalo ju baviť starať sa o seba ako o ženu. Nemá to pre ňu význam,” opisuje psychiater z kontroly v júni. Nejdú jej obyčajné veci ako varenie či starostlivosť o byt.

“Bojí sa chodiť von, vybavujú sa jej zážitky ako plakávala na zemi v kúpeľni v cele, triasla sa od strachu, samovraždou vtedy chcela ochrániť svoje deti,”

Trápia ju ešte aj výčitky voči svojim deťom, mrzí ju, že sa pokúsila o takýto koniec.

Pokus o samovraždu Moniky Jankovskej vo väzbe.
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Sedí a fajčí…

Monika Jankovská je od prepustenia z väzby na slobodu v ambulantnej psychiatrickej starostlivosti.

“Stále sa bojí správ, nepozerá televízor, nie je schopná čítať veci k svojmu prípadu. Sedí na balkóne a fajčí, pozerá na prírodu na skale pred sebou,”

Týmito slovami opísal jej stav psychiater pri kontrole v začiatkom júla 2021. Koncom toho istého mesiaca skonštatoval, že obyčajné domáce práce robí nasilu, ale predsa ju to trocha upokojí. Stále jej však nechutí jesť, skúšala jogu, ale nedokázala ani to. “V auguste – snaží sa žiť, vnímať, bola aj na prechádzke so svojimi synmi. Zamaskuje sa však tak, že sa ju nedá spoznať,” zaznamenal. Ako doplnil, Monika vie, že bude musieť vypovedať, snaží sa na to pripravovať, kompletizuje denníky, aj keď ten najdôležitejší jej stratili. “Stále sedí na balkóne, aj v noci, vracajú sa jej desivé zážitky, šikana, pocity bezmocnosti. Vie, že ju znova zavrú,” dodal s tým, že je stále na PN-ke.

Monika Jankovská so svojím advokátom.
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

ŠOKUJÚCE DETAILY spoza MREŽÍ! Takto vyzeralo OSOBNÉ PEKLO Moniky Jankovskej

Môže už vypovedať?

Aký je záver psychiatrického vyšetrenia? “Monika Jankovská trpí psychickým ochorením,” konštatuje znalkyňa. Je zlomená, cíti sa zle, sama nevie, či vôbec toto peklo skončí. Napätie, úzkosť, strach, depresie, porucha spánku. Budí sa spotená, roztrasená, vidí pred sebou celu, vyšetrovateľa Juhásza, ktorý sa jej smeje do očí, ako jej hovorí, že sa z basy nikdy nedostane! Sníva sa jej, že má samopal pri hlave, že je v cele. “Vzhľadom na dlhodobé psychické problémy a aktuálny psychický stav ďalšie výsluchy Monike Jankovskej môžu zanechať nepriaznivé následky na jej psychike. Psychické problémy, ktoré prežíva, napĺňajú kritériá pre diagnostikovanie znakov pretrvávajúcej posttraumatickej stresovej poruchy,” konštatuje psychologička, ktorej posudok znalkyňa eviduje. Monika Jankovská užíva niekoľko druhov liekov, na upokojenie, spanie, napriek tomu má stále samovražedné myšlienky. Ako sama Monika tvrdí, teraz by to neurobila kvôli synom. Kombinácia jej liekov však môže spôsobiť bludy, halucinácie, dokonca môže byť prítomná porucha pamäte. “Vzhľadom na súčasný zlý psychický stav a aj stanovenú diagnózu neodporúčam, aby sa posudzovaná zúčastňovala výsluchov, pojednávaní, či akýchkoľvek úkonov pred orgánmi činnými v trestnom konaní alebo súdom,” uviedla znalkyňa s tým, že pri účasť na nich hrozí zhoršenie jej už teraz zlého psychického stavu.

Moniku Jankovskú po prepustení na slobodu opätovne zadržali.
Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Čo jej ešte hrozí?

Jankovská je stíhaná aj v súvislosti s kauzou zmeniek televízie Markíza, a to za zločin prijímania úplatku a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchaného formou účastníctva v štádiu pokusu s trestnou sadzbou 10 až 20 rokov. Dôvody na väzbu v kauze baru Fatima pominuli, preto ju dozorujúci prokurátor prepustil na slobodu. Monika Jankovská ale naďalej nosí monitorovací náramok, a to pre kauzu Búrka.

Osobnú spoveď o všetkom čo sa dialo pred zadržaním, o vyhrážkach, nadávkach jej synom, si môžete prečítať už čoskoro.