Spoločnosť Zahraničné

Morský ľad pravdepodobne z Arktídy zmizne, skôr než sme si mysleli

Zdroj: TASR / AP

KODAŇ – Arktída sa otepľuje rýchlejšie, než predpokladajú súčasné klimatické modely. Morský ľad z nej pravdepodobne zmizne, skôr než sme si mysleli, vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Nature Climate Change, na ktorú v pondelok upozornil Inštitút Nielsa Bohra na Kodanskej univerzite.

 

Teploty v Arktíde za posledných 40 rokov rástli o jeden stupeň Celzia za desaťročie. V oblasti Barentsovho mora a v okolí nórskeho súostrovia Špicbergy dokonca o 1,5 stupňa Celzia za desaťročie. “Naša analýza podmienok v Severnom ľadovom oceáne ukazuje, že sme podcenili tempo rastu teploty v najspodnejšej vrstve atmosféry, ktorý spôsobil rýchlejšie roztápanie morských ľadovcov, než sme sa domnievali,” vysvetlil Jens Hesselbjerg Christensen, profesor z Kodanskej univerzity.

Christensenov tím spoločne s kolegami z univerzít v Bergene a Osle, z Austrálskej národnej univerzity (ANU) a Dánskeho meteorologického ústavu porovnali súčasné zmeny v teplotách v Arktíde s inými klimatickými zmenami, o ktorých majú vedci vedomosti – najmä so zmenami teplôt v Grónsku počas poslednej doby ľadovej. “Náhly nárast teploty, ktorý sledujeme v Arktíde, sme zaznamenali iba počas poslednej doby ľadovej. V tom čase sa v Grónsku v rozmedzí 40-100 rokov niekoľkonásobne zväčšila ľadová pokrývka a teploty klesli o 10-12 stupňov,” priblížil Christensen.

Christensen tvrdí, že takýto rýchly nárast teploty v Arktíde predpokladajú iba najpesimistickejšie klimatické modely Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). “Zmeny sú počas letných mesiacov také rýchle, že morský ľad pravdepodobne zmizne, skôr než predpokladajú klimatické modely,” dodal Christensen. Zabrániť tomu podľa Christensena môže jedine dodržiavanie Parížskej klimatickej dohody.