Politika Zahraničné Top

Potupa prezidenta Putina. Špión CIA pracoval priamo v jeho blízkosti

V blízkosti Putina pracoval agent CIA. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON/MOSKVA – V Kremli mal pracovať špión CIA, ktorý sa mal dostať až do blízkosti samotného ruského prezidenta. To by bola pre bývalého šéfa tajných služieb Vladimira Putina obrovská potupa. Niekoľko “zradcov”, ako ich nazýva, už bolo otrávených. Ale tento špionážny triler je len na začiatku.

 

Reč je o jednom z najdôležitejších agentov americkej tajnej služby CIA, ktorý pracoval v Kremli. Je to muž, ktorý mal priamy prístup k prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zároveň ide o korunného svedka, ktorý mal potvrdiť, že Rusko zasahovalo do americkej prezidentskej kampane Donalda Trumpa a to na priamy príkaz Putina. Ak je pravda, čo píšu už niekoľko dní americké a ruské médiá, tak by šlo o najprekvapujúcejší prípad špionáže medzi oboma krajinami za posledné roky. A pre bývalého šéfa ruských tajných služieb Putina by to, že sa do jeho blízkosti dostal špión CIA, bol tiež poriadny trapas.

Na svetlo sa dostávajú len zlomky detailov o tejto afére. Oficiálne bolo potvrdené, že vysokopostavený úradník Oleg Smolenkov pracoval v Kremli do roku 2017. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že bol prepustený. Dôvod nepovedal. Nie je zatiaľ ani známe, či a aký prístup mal k Putinovi.

Na snímke je agent CIA Oleg Smolenkov. Zdroj: archív

Posielal dokonca fotky Putinovho stola

Washington Post napísal, že Smolenkov bol pôvodne diplomat na ruskej ambasáde vo Washingtone pod vedením Jurija Ušakova. Pracoval pre neho aj neskôr, keď bol Ušakov menovaný za zahraničného poradcu Putina. Moskovské noviny Vedomosti informovali, že Smolenkov síce nemal prístup k štátnym tajomstvám, ale napriek tomu mal informácie, ktoré USA zaujímali. Jeho kolegovia v Kremli si ho pamätajú ako veľmi zvedavého.

CNN hovorí o top špiónovi, ktorý dokonca posielal fotky z Putinovho stola. New York Times zas informoval, že dlhoročný informátor sa stal jedným z najdôležitejších a najchránenejších zdrojov americkej CIA. Informácie, ktoré poskytol pred prezidentskými voľbami, boli natoľko výbušné, že vtedajší riaditeľ CIA John Brennan posielal depeše do Bieleho domu v zapečatených obálkach.

Smolenkov mal posielať aj fotky z Putinovho stola. Zdroj: TASR/AP

Stiahli ho z bezpečnostných dôvodov

Americké tajné služby predložili v januári 2017 veľmi detailnú správu o zasahovaní Ruska do ich prezidentských volieb. Dospeli k záveru, že Putin kampaň osobne nariadil. Cieľom bolo podkopať dôveru verejnosti v demokratické procesy v USA a zlepšiť šance na zvolenie Donalda Trumpa.

CNN informovala, že špióna v roku 2017 stiahli z bezpečnostných dôvodov. Boli obavy, že Trumpov laxný prístup k spravodajským informáciám by ho mohol ohroziť. To však poprel Biely dom aj CIA. Ani New York Times, ktorý nie je práve naklonený Trumpovi, nenašiel o tom žiadne dôkazy. V správe dospel k záveru, že dôvodom stiahnutia agenta bol zvýšený mediálny záujem.

Pomôže Interpol?

Je potvrdené, že Rusko chce po Smolenkovi pátrať. Vychádza z toho, že žije aj s rodinou v USA. Preto sa ministerstvo obrátilo na medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol, aby objasnila, kde sa Smolenkov zdržuje, uviedla hovorkyňa ruského ministersta zahraničia Maria Zacharova.

Olej do ohňa prilial aj bývalý partner Smolenkovej manželky Jevgenij Agafonov. V rozhovore pre RTVI porozprával, ako pár uniesol ich vtedy 13-ročného syna Ivana. Počas letných prázdnin nechal dieťa u matky a odvtedy s ním nemal žiaden kontakt. Teraz chce bojovať o to, aby sa so svojím synom mohol stretnúť.

Na fotke realizovanej rodinou Alexandra Litvinenka leží bývalý ruský agent Alexander Litvinenko 20. novembra 2006 v londýnskej nemocnici University College Hospital. Zdroj: TASR/AP

Naposledy mal žiť v luxusnej rezidencii

Ruské médiá medzičasom priniesli informáciu, že Smolenkov naposledy žil v luxusnej rezidencii v americkom štáte Virgínia. Teraz je na úteku aj s rodinou, možno aj preto, že Putin má povesť človeka, ktorý agentom nedopraje pokojný dôchodok. Po tom, ako jeden zo zamestnancov ruských tajných služieb ušiel v roku 2010 do USA a odhalil Putinovu agentku Annu Chapmanovú, nahnevane povedal, že zradcovia skončia v stoke. Neskôr ešte pritvrdil. “Zrada je najväčší zločin na svete a zradcovia musia byť prísne potrestaní,” povedal v jednom rozhovore pre britské médiá. Rozhovor sa týkal dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, ktorý spolu so svojou dcérou Juliou prežil útok jedom novičok.

Ruska Anna Chapmanová, známa ako ruská špiónka, ktorú deportovali z USA na základe obvinení zo špionáže v prospech Ruska. Zdroj: TASR/AP

Prezident tým síce nechcel povedať, že si Skripaľ takýto trest zaslúžil, alebo že by s ním malo Rusko niečo spoločné. Zopakoval však, že zrada je to najhoršie, čo si dokáže predstaviť. Aj v prípade smrteľnej otravy Alexandra Litvinenka polóniom z roku 2006, boli vyšetrovatelia presvedčení, že stopy vedú do Moskvy.

Kde sa Smolenkov nachádza, nie je známe. Podľa médií je pod ochranou CIA.