Regióny Poprad

Most do Lopušnej doliny je čiastočne prejazdný. Nákladná doprava má naďalej stopku

ilustračná foto Zdroj: TASR / Milan Kapusta

SVIT – Most zo Svitu smerom do Lopušnej doliny, okres Poprad, ktorý minulý týždeň uzavreli z dôvodu havarijného stavu, je čiastočne prejazdný. Nákladné autá však tadiaľ naďalej neprejdú a mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila samospráva, naďalej trvá. Primátorka Svitu Dáša Vojsovičová v tejto súvislosti uviedla, že vyriešiť obnovu mosta nie je jednoduché. Mesto je síce vlastníkom a správcom mosta, ten však ústi do komunikácie, ktorá plní účel v prospech objektov nachádzajúcich sa v doline a niekoľkých obyvateľov priľahlého katastrálneho územia obce Lučivná.

 

Miestna cesta, ktorá je klasifikovaná ako komunikácia slúžiaca mestu, sa končí práve týmto mostom. Napriek snahám vedenia samosprávy riešiť nevyhovujúci stav mostného objektu už skôr, nedošlo k dohode, ktorá by bola uspokojivá pre všetky zainteresované strany. Aj z toho dôvodu sa riadna rekonštrukcia mosta nezačala doposiaľ realizovať.

„Napriek zložitosti tejto situácie a okolnostiam sme sa ako vlastník snažili situáciu vyriešiť aspoň v rámci aktuálnych možností čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Sme si vedomí toho, že havarijný konštrukčný stav síce nie je možné vyriešiť za jednu noc, no snažili sme sa zabezpečiť aspoň bežný štandard dopravy pre obyvateľov lokality a jednotlivých návštevníkov. To sa čiastočne podarilo zrealizovať dočasným sprejazdnením,“ objasnila Vojsovičová. Most je momentálne prejazdný v jednom smere v šírke 2,9 metra pre dopravné prostriedky s maximálnou váhou do 3,5 tony. Je na ňom stanovená maximálna povolená rýchlosť desať kilometrov za hodinu. V dohľadnom čase vznikne neďaleko tohto mosta druhé – dočasné premostenie rieky, ktoré bude slúžiť až do vzniku trvalého riešenia, ktorým by mala byť kompletná rekonštrukcia.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie podľa Vojsovičovej stále trvá, keďže nie je zabezpečená úplná dopravná obslúžiteľnosť cestnej komunikácie. „V tejto chvíli nedokážeme povedať, kedy a akým spôsobom bude rekonštrukcia zrealizovaná, vzhľadom na množstvo administratívy s tým spojenej. Aktuálne sme začali s rôznymi potrebnými konaniami, ktoré vyplývajú jednak zo zákona a sú obmedzené rôznymi zákonnými lehotami či stanoviskami zainteresovaných organizácií. Tie by mali viesť k docieleniu čo najefektívnejšieho spôsobu zabezpečenia úplnej rekonštrukcie, a teda trvalého riešenia havarijnej situácie,“ uzatvára primátorka.

Most do Lopušnej doliny využívajú jednak motoristi na prístup k rekreačným nehnuteľnostiam, počas zimy aj do tamojších lyžiarskych stredísk, zároveň cezeň prechádza aj množstvo cyklistov.