Spoločnosť Zahraničné

Muž zodpovedný za smrť 51 ľudí sa postaví pred súd. Verdikt v procese s útočníkom z Christchurchu vynesú v auguste

Zdroj: TASR / AP

WELLINGTON – Verdikt v súdnom procese s útočníkom, ktorý vlani v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí, vynesú v auguste. Súdne pojednávanie na tamojšom najvyššom súde, ktoré môže trvať tri dni, sa začne 24. augusta, oznámil v piatok sudca Cameron Mander, píše agentúra DPA.

 

Incident, ktorý sa odohral 15. marca 2019, je vôbec najhoršou masovou vraždou v moderných dejinách Nového Zélandu. Austrálčan Brenton Tarrant svoj útok streamoval na sociálnej sieti Facebook. Všetky jeho obete tvoria moslimovia vrátane detí, žien a starých osôb. Proces s páchateľom sa mal pôvodne začať v júni, no bol posunutý pre obmedzenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. Novozélandské súdy však medzičasom opäť začali pracovať v normálnom režime. Krajina 8. júna vyhlásila, že prekonala prvú vlnu pandémie COVIDu-19.

Novozélandský parlament menej než mesiac po útoku odhlasoval zákon, ktorý sprísňuje podmienky nadobúdania a vlastnenia strelných zbraní. Tarrant (29), ktorý pochádza z austrálskeho štátu Nový Južný Wales, sa v marci priznal vo všetkých 51 bodoch obžaloby z vraždy, 40 bodoch z pokusu o vraždu a v jednom bode zo spáchania teroristického činu. Hrozí mu doživotné väzenie.

Na vynesení verdiktu sa budú môcť osobne zúčastniť preživší a príbuzní obetí.