Zahraničné

Muža vypočúvaného po požiari katedrály v Nantes obvinili

V Katedrále svätého Petra a svätého Pavla v Nantes požiar zničil organ z roku 1621, ktorý prežil aj francúzsku revolúciu a bombardovanie počas druhej svetovej vojny. - Zdroj: TASR / AP

RENNES – Dobrovoľného pomocníka podozrivého zo založenia požiaru v gotickej katedrále vo francúzskom meste Nantes v sobotu znova zadržali. Následne voči nemu v noci na nedeľu vzniesli obvinenia a umiestnili ho do vyšetrovacej väzby, oznámila miestna prokuratúra.

Muža, ktorého už polícia minulý víkend vypočúvala a prepustila, obvinili z “ničenia a poškodenia ohňom” v prípade požiaru katedrály, vyplýva z oznámenia, o ktorom informovala agentúra AFP. Požiar v historickej budove vypukol v sobotu 18. júla ráno, niekoľko hodín po tom, ako dobrovoľník pracujúci pre nanteskú diecézu v piatok večer uzamkol katedrálu na noc.

Prokuratúra po požiari, ktorý podľa nej zjavne vypukol na troch rôznych miestach v chráme, začala vyšetrovanie podpaľačstva. Zmieneného muža, 39-ročného občana Rwandy, zadržali na vypočúvanie už minulý víkend, neskôr ho však prepustili. Jeho právny zástupca vtedy povedal, že jeho mandanta nič priamo nespája s požiarom. Po nových zisteniach z vyšetrovania však tohto muža v sobotu opätovne zadržali a neskôr predviedli pred sudcu v Nantes, uviedol prokurátor Pierre Sennes. Podľa vyhlásenia prokurátora laboratórne testy ukázali, že požiar v chráme bol pravdepodobne výsledkom trestného činu. Prvé poznatky vyšetrovateľov nepoukazujú na žiadne známky násilného vniknutia do budovy, informovala agentúra DPA.

V Katedrále svätého Petra a svätého Pavla v západofrancúzskom Nantes, ktorej výstavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, požiar zničil organ z roku 1621, ktorý prežil aj francúzsku revolúciu a bombardovanie počas druhej svetovej vojny. Zničené boli aj cenné artefakty a maľby, ako aj vitrážové okná, ktoré obsahovali časti skla zo 16. storočia. Katedrálu v Nantes zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov. Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu.