Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Muži dlhujú viac ako ženy. Do pôžičiek sa púšťajú bezhlavo

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Častokrát sú ženy považované za márnotratné bytosti, ktoré dokážu v priebehu pár hodín utratiť nemalú čiastku. Tento stereotypný názor vyvrátila medzinárodná spoločnosť EOS Group, ktorá preukázala, že práve muži sa dokážu zadĺžiť rýchlejšie a utratiť viac ako nežné pohlavie.

 

Zo štatistík EOS KSI Slovensko vyplýva, že muži pri požičiavaní a splácaní peňazí sa správajú inak ako ženy. Dokážu si požičať vysoké sumy a pokiaľ ich nezvládajú splácať, obrátia sa na inú spoločnosť, od ktorej si opäť požičajú ďalšie peniaze. Čo v praxi znamená, že dlh riešia ďalším dlhom.

Vek pritom nehrá rolu. Či ide o dvadsiatnika alebo o päťdesiatnika, muži za sebou nechávajú vyššie dlhy. ,,V priemere sú ich záväzky vyššie o zhruba 200 eur. Napríklad, mladí muži od 18 do 25 rokov priemerne dlhujú 1016 eur, ženy v rovnakom veku 819 eur. Podobne muži od 35 do 45 rokov majú priemerný dlh 1799 eur, ženy 1473 eur,” uviedla spoločnosť EOS KSI Slovensko.

Medzinárodná spoločnosť tiež upozorňuje na prípady, kedy muži sú dlžníkmi v 40 rôznych spoločnostiach. Nežné pohlavie má len jednu rekordmanku, ktorá sa zadĺžila v 14 spoločnostiach. „Rozdiely vo finančnom správaní môžu súvisieť s tým, že ak si rodina potrebuje požičať peniaze, tento záväzok si väčšinou na seba vezme muž. Muži sú zároveň impulzívnejší, problémy sa snažia riešiť hneď a následky niekedy neanalyzujú až tak ako ženy,“ vysvetlil konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Michal Šoltes.

Zdroj: TASR / AP

Rodiny začali šetriť viac

Podľa ekonómov VÚB banky si slovenské domácnosti v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi začali odkladať viac financií na horšie časy. Miera úspor aktuálne dosiahla 9 percent čistej mzdy. „Pretrvávajúci rast slovenskej ekonomiky, pracovných miest aj miezd bude aj naďalej vytvárať priestor pre schopnosť domácností odkladať si čoraz väčšiu časť z príjmu na budúcu spotrebu. Motivácia sporiť dostala nový rozmer kvôli reguláciám na trhu hypoték. Záujemcovia o kúpu nehnuteľností tak budú musieť vložiť čoraz viac vlastných nasporených peňazí, keďže banky už neumožňujú stopercentné financovanie,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

Slovensko sa však stále nenachádza na popredných priečkach. Napriek tomu, že sa miera šetrenia zvyšuje, zaostávame nielen za Českou republikou, ale aj za väčšinou členských štátov Európskej únie. Ekonómovia, ale pripúšťajú, že v najbližších rokoch je priestor na zlepšenie tejto pozície v rebríčku.

Zdroj: VÚB