Zahraničné Spoločnosť Top

Myslíte si, že vidíte fotku z mikroskopu? Prezradíme vám, čo je na obrázku

Oblaky pripomínajú obrovské púpavy. Zdroj: NASA Earth Observatory / Joshua Stevens

WASHINGTON – Možno ste si najprv mysleli, že na fotografii je nejaký záber z mikroskopu, alebo ste si predstavili čosi celkom iné. Budete prekvapení, čo sa na nezvyčajnom zábere nachádza.

 

Zo Zeme sme zvyknutí vnímať oblaky buď ako štruktúry v podobe ovečiek, úzkych pásov alebo závojov. Niektoré formy však nie sú z nášho pohľadu rozpoznateľné – ako napríklad u zvláštne tvarovaných oblakov, ktoré sa môžu rozprestierať na ploche až 300 kilometrov. Tie sú viditeľné iba z vesmíru. Satelit Aqua odfotil celý zhluk takýchto oblakov, ktoré pripomínajú obrovské púpavy.

Fotografia v reálnych farbách pochádza z 29. januára a bola nasnímaná nad západným pobrežím Austrálie pomocou vedeckého prístroja, ktorý sa nazýva Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer (skratka MODIS). Nachádza sa na satelite Aqua.

Záber bol nedávno zverejnený na stránke „Earth Observatory“, ktorá patrí pod agentúru NASA.

Je na ňom vidieť skupinu plochých oblakov, ktoré sú usporiadané do určitej radiálnej štruktúry. Takéto systémy oblakov mavajú štruktúru podobnú okvetným lístkom, pripomínajú tiež koleso z bicykla, alebo ako je vidieť na obrázku, obrovské púpavy. Objavujú sa v oblastiach stratokumulusov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú nad otvoreným morom.

Meteorologický satelit Aqua na obežnej dráhe Zeme. Zdroj: NASA

Satelit obieha Zem od roku 2002

Satelit Aqua vypustili na obežnú dráhu Zeme 4. mája 2002 na palube rakety z vojenskej leteckej základne Vandeberg. Druhý z piatich satelitov, ktorý je súčasťou programu pozorovania Zeme EOS agentúry NASA, sa pohybuje po polárnej, so Slnkom synchronizovanej dráhe, takmer 700 kilometrov nad našou planétou.

Hlavným cieľom misie satelitu Aqua je získavať údaje o odparovaní, oblakoch a zrážkach, o podiele vodných pár v zemskej atmosfére, ale aj o teplote vody a o plochách ľadu na mori aj pevnine.

Mohlo by vás zaujímať