Domáce

AKTUALIZÁCIA: Na členov rady ÚVO sa nakoniec hlási len 6 ľudí

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Na verejnom vypočutí kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa z pôvodne 8 prihlásených uchádzačov zúčastní len 6 ľudí. Svoju kandidatúru po kandidátke Miroslave Mužíkovej stiahla aj Svetlana Gavorová. Oznámila to pred začiatkom verejného vypočutia kandidátov hodnotiaca komisia.

Na verejnom vypočutí sa tak zúčastnia šiesti kandidáti – Daša Poláková, Ľubomír Gašparík, Július Kováč, Silvia Ébrey Krakovská, Ľubica Rodinová a Andrej Holák.

Šiestich z pôvodne ôsmich kandidátov vypočuje odborná hodnotiaca komisia, ktorá z nich vyberie vhodných kandidátov na dvoch členov Rady ÚVO na schválenie vládou SR.

Členmi odbornej hodnotiacej komisie sú okrem zástupcov ÚVO, či Úradu vlády SR a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), aj zástupca SAV, Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), protikorupčnej Iniciatívy za vládu zákona (Rule of Law) a Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Dvaja noví členovia Rady ÚVO po ich schválení vládou SR nahradia dvoch doterajších členov, ktorým sa k 27. septembru 2018 končí funkčné obdobie v Rade ÚVO.

AKTUALIZÁCIA 11:00

Vypočutie odštartovala kandidátka Poláková, ktorá sa podľa svojich slov venuje verejnému obstarávaniu od roku 2001 a v súčasnosti pôsobí na Ministerstve vnútra SR. Z verejného obstarávania by chcela odstrániť formalizmus a zároveň by chcela zvýšiť profesionalitu pri verejnom obstarávaní. “Zasadania Rady ÚVO sú neverejné a toto by som nemenila,” odpovedala Poláková na otázku verejnosti.

Kandidát Gašparík, ktorý má dlhodobé skúsenosti s verejným obstarávaním financovaných z eurofondov uviedol, že formalizmus vo verejnom obstarávaní vyplýva aj z nedostatočného poznania. “S formalizmom sa stretávame najmä pri hodnotení ponúk,” poznamenal. Elektronizácia vo verejnej správe môže podľa neho priniesť dilemu v tom, čo je formálny nedostatok a čo vecný nedostatok ponuky. “Chýba nám v praxi taktiež register verejných zákaziek,” upozornil.

 

Podľa docenta práva z Paneurópskej vysokej školy Júliusa Kováča je zákon o verejnom obstarávaní príliš zložitý a nezrozumiteľný. Jeho snahou by bolo presadiť na právnických a ekonomických fakultách na Slovensku vyučovanie predmetu o verejnom obstarávaní.