Politika Zahraničné

Na Cypre zabíjal sériový vrah, padla hlava ministra aj šéfa polície

Na obľúbenom dovolenkovom ostrove vyčíňal vrah. Zdroj foto: SITA/AP Photo/Petros Karadjias

NIKÓZIA – Prezident Cypru v piatok odvolal tamojšieho šéfa polície pre prípad sériového vraha, ktorý sa priznal k zabitiu siedmich žien a dievčat zo zahraničia. Podľa jeho slov nepodarené vyšetrovanie ich zmiznutia mohlo umožniť páchateľovi zabiť ešte viac osôb a hlava akejkoľvek organizácie sa musí zodpovedať za konanie svojich podriadených.

“Zjavná nedbanlivosť a zlyhanie policajného personálu viesť vyšetrovanie nezvestných osôb” pravdepodobne prispela k “odporným trestným činom, ktoré otriasli cyperskou spoločnosťou,” napísal prezident Nicos Anastasiades v liste šéfovi polície Zachariasovi Chrysostomouovi.

Prezident odvolal policajného šéfa deň po tom, čo odstúpil minister spravodlivosti Ionas Nicolaou. Urobil tak po stupňujúcej sa kritike polície za chybné konanie po zmiznutí niektorých zo siedmich cudziniek, ku ktorých vraždám sa priznal 35-ročný vojenský kapitán. Aktivisti za práva prisťahovalcov obvinili políciu z toho, že nezačala vyšetrovanie, keď dostala hlásenie o nezvestných zahraničných pracovníčkach.

Podozrivý vyšetrovateľom povedal, že sa zbavil tiel obetí v opustenej banskej šachte, v toxickom jazere a v jame na vojenskej strelnici. Jeho obeťami sú tri Filipínky a šesťročná dcéra jednej z nich, Rumunka a jej dcéra a žena, ktorá bola pravdepodobne z Nepálu. Prvá vražda sa stala v roku 2016.

Anastasiades sa v piatok ráno stretol s diplomatmi z Filipín, Vietnamu, Indie a Srí Lanky, aby im za zločiny “vyjadril ospravedlnenie v mene štátu a cyperského ľudu,” uviedol hovorca vlády Prodromos Prodromou. Prezident podľa hovorcu zástupcom krajín povedal, že sťažnosti zahraničných pracovníkov o právach a životných podmienkach bude riešiť úrad ombudsmana. Diplomati uznali, že vraždy sú “ojedinelý incident”, ktorý neodráža všeobecne dobré skúsenosti pracovníkov z ich krajín na Cypre, dodal.